Poslanci Národnej rady v utorok schválili novelu zákona o štátnej službe. Má prispieť k posilneniu funkčnosti verejnej správy. Úpravou sa napríklad zjednodušuje prax služobných úradov. Úrad vlády, ktorý za novelou stojí, avizoval, že zmenami chce okrem iného zefektívniť fungovanie vnútorných vzťahov v systéme štátnej služby.
Novela prináša napríklad úpravu konania v štátnozamestnaneckých veciach v čase, keď funkcia generálneho tajomníka služobného úradu nie je riadne obsadená. Spresňuje tiež úpravu plynutia skúšobnej doby a doplňuje úpravu platovej triedy v prípadoch plnenia úloh za vedúceho zamestnanca. Zavádza aj nový mechanizmus určovania platových taríf a platových koeficientov štátnych zamestnancov dočasne vyslaných na vykonávanie štátnej služby v zahraničí.
Upravuje okrem iného tiež služobné voľno a zmierňuje sa úprava obmedzení štátneho zamestnanca, pokiaľ ide o vykonávanie inej zárobkovej činnosti vrátane podnikania s ambíciou zatraktívniť štátnu službu. Prináša aj zmeny, týkajúce sa preukazovania bezúhonnosti, odvolania z funkcie vedúceho zamestnanca a skončenia štátnozamestnaneckého pomeru, súvisiace s úpravou registra trestov. Novela hovorí aj o modifikácii kvalifikačných predpokladov v štátnej službe s cieľom podporiť lepšiu uplatniteľnosť absolventov s bakalárskym titulom v štátnej službe.
Zákonodarcovia schválili aj pozmeňujúci návrh k novele, ktorý prináša ďalšie zmeny. Vypúšťa sa ním horná veková hranica stanovená na 68 rokov pri dočasnej štátnej službe. Upravuje sa ním aj predlžovanie trvania zamestnania. Po novom bude možné štátnozamestnanecký pomer po dosiahnutí veku 65 rokov prvýkrát predĺžiť najviac o dobu troch rokov. V prípade opakovaného predĺženia ho bude možné predĺžiť vždy najviac o dobu jedného ďalšieho roka.
Uvoľňujú sa tiež podmienky pri kolektívnych zmluvách. Po novom valorizácia platových taríf nebude musieť byť nevyhnutne predmetom kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ale zvýšenie ustanoví priamo zákon o štátnom rozpočte. Pozmeňujúci návrh upravil aj zákon o finančnej správe. Rozširuje sa v ňom definícia, podľa ktorej možno osobu považovať za bezúhonnú.