Amnestia schválená pred rokom španielskym parlamentom zatiaľ nepriniesla úľavu najznámejším katalánskym politikom, ktorí majú problémy s justíciou kvôli snahám o nezávislosť Katalánska. Píše to dnes španielska tlač. Amnestie zatiaľ využilo podľa rôznych zdrojov 300 ľudí.
Výnimky
Väčšinou sa jednalo o aktivistov za nezávislosť Katalánska či o policajtov súdených kvôli násilným zásahom proti hnutiu, ktoré sa usilovalo o odtrhnutie regiónu od Španielska. Podľa separatistov niektoré súdy aplikáciu amnestie bojkotujú.
Zákon o amnestiu španielsky parlament definitívne schválil pred rokom - 30. mája 2024. Amnestovať mal trestné činy, ktoré súviseli so snahami o nezávislosť Katalánska a stali sa od novembra 2011 do minulého novembra.
Zákon však počítal s niekoľkými výnimkami. Amnestiu nepodliehajú činy kvalifikované ako terorizmus podľa európskej legislatívy, činy predstavujúce vážne porušenie ľudských práv či zneužitie verejných fondov, pokiaľ z neho daný človek mal osobný prospech.
Amnestia bola medzi podmienkami preto, aby katalánske separatistické strany podporili rodiacu sa vládu socialistického premiéra Pedra Sáncheza. Sánchez amnestiu ospravedlňoval snahou uzavrieť spory o nezávislosť Katalánska. Opozičná pravica premiéra kritizovala, pretože podľa nej uprednostnil svoje osobné politické ambície pred dodržiavaním zákona a hájením jednoty Španielska.
Katalánske politické strany si okrem iného od amnestie sľubovali, že ich politickí lídri súdení v súvislosti s referendom o nezávislosti Katalánska v roku 2017 budú môcť znovu pôsobiť vo volených verejných funkciách.
Naďalej v ohrození
To sa však vo veľkej miere nestalo, pretože v niektorých mediálne najviditeľnejších prípadoch štátni zástupcovia či súdy odmietli amnestiu aplikovať.
To sa týka aj dvoch najznámejších katalánskych vodcov z roku 2017 – vtedajšieho katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta a niekdajšieho vicepremiéra Oriolu Junquerasa. Puigdemont, ktorý pred zatknutím v roku 2017 utiekol do zahraničia, stále zdržiava v Belgicku a v Španielsku mu aj naďalej hrozí zadržanie.
Junqueras zatiaľ nedosiahol to, aby súdy použitím zákona o amnestiu zrušili zákaz, kvôli ktorému nemôže zastávať verejné funkcie.
"Je to justičná vzbura (proti amnestiu), ktorá nemá v inej európskej krajine obdobu," kritizoval dnes postup súdov Junqueras. Bývalý vicepremiér strávil kvôli podielu na organizovaní referenda o nezávislosti z roku 2017 niekoľko rokov vo väzení a neskôr dostal od Sánchezovej vlády čiastočnú milosť.
Protiústavná?
Podľa dvoch organizácií, ktoré podporujú katalánsky separatizmus, amnestiu využilo viac ako 300 osôb. Podľa združenia advokátov Alerta Solidària amnestia zastavila stíhanie alebo zrušila tresty v prípade 328 ľudí.
Išlo o 173 aktivistov za nezávislosť, 26 politikov a verejných činiteľov a 129 policajtov súdených za násilné zásahy. Podobné počty priniesla aj katalánska organizácia Òmnium Cultural. Podľa nej súdy odmietli amnestiu uznať v 35 prípadoch a v ďalších piatich desiatkach sporov konanie stále trvá.
O aplikácii amnestie tak budú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch rozhodovať najvyšší a ústavný súd. Ústavní sudcovia by v júni mali rozhodnúť o podaní pravicovej Ľudovej strany, ktorá sa domnieva, že je amnestia protiústavná, a na jeseň by potom mali rozhodovať o odvolaniach v niektorých kauzách.