Americký najvyšší súd dnes rozhodol, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa môže zrušiť dočasnú ochranu migrantov zo štyroch amerických krajín. Týka sa to pol milióna ľudí z Venezuely, Kuby, Haiti a Nikaraguy, píšu agentúry Reuters a AP. Mnohým z nich tak môže hroziť deportácia zo Spojených štátov.
Dočasnú ochranu migrantom z uvedených krajín poskytla vláda Trumpova predchodcu Joea Bidena. Trump ju však nariadil zrušiť hneď počas prvého dňa svojho druhého mandátu 20. januára. Proti tomuto rozhodnutiu sa na súdy obrátili skupiny migrantov a ochrancov ľudských práv a nižšie súdne inštancie prezidentovo rozhodnutie zablokovala.
Najvyšší súd rozhodoval v zrýchlenom konaní o odvolaní administratívy proti rozhodnutiu súdu v Bostone. So zrušení ochrany prejavili verejne nesúhlas dvaja liberálni sudcovia - Ketanji Brown Jackson a Sonia Sotomayorová. V senáte najvyššieho súdu však prevažujú sudcovia konzervatívna orientácia.
Dočasnú ochranu ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť ukončilo v marci. Podľa Trumpovej administratívy to umožní zaradiť migrantov do systému rýchlej deportácie z USA.
Pred zhruba dvoma týždňami najvyšší súd vláde umožnil zrušiť ochranu pred deportáciou, ktorú dostalo počas vlády Joea Bidena okolo 350-tisíc Venezuelčanov.
Súčasný šéf Bieleho domu prisľúbil, že tvrdo zakročí proti nelegálnej migrácii a humanitárnym programom, ktoré podľa neho nie sú v súlade s americkými zákonmi.