Hongkonské úrady prepustili ďalšiu skupinu štyroch prodemokratických aktivistov, napísala agentúra Reuters. Tí boli spolu so 43 prodemokratickými aktivistami v Hongkongu v roku 2021 odsúdení za podvratnú činnosť, a to podľa čínskeho zákona o národnej bezpečnosti.
Na konci minulého roka súd uložil 45 z nich mnohoročné tresty väzenia, prví štyria aktivisti boli prepustení koncom apríla.
Medzi dnešnými prepustenými bol dlhoročný politik a aktivista za práva LGBT Jimmy Sham. Ten bol zároveň jeden z vodcov prodemokratickej koalície Civil Human Rights Front (CHRF), ktorá v roku 2019 organizovala masové manifestácie za demokraciu.
O dva roky neskôr sa kvôli politickým represiám rozpustila. Traja ďalší, ktorí sa dnes dostali na slobodu, sú Kinda Li, Roy Tam a Henry Wong. Všetci strávili vo väzení štyri roky.
Bezpečnostné zložky v roku 2021 zatkli 47 aktivistov. Pred súdom sa ocitli kvôli obvineniu v súvislosti s neoficiálnymi primárkami z roku 2020, ktorých cieľom bolo vybrať opozičných kandidátov pre parlamentné voľby.
Vláda v Pekingu primárky označila za nelegálne. Podľa hongkongskej prokuratúry chcela opozícia získať väčšinu v zákonodarnom zbore, vetovať rozpočtové zákony, a tak prinútiť vládu k prijatiu opozičných požiadaviek a prípadne k rezignácii.
V následných súdnych procesoch bolo na základe takzvaného bezpečnostného zákona odsúdených 45 aktivistov. Iba dvaja boli už skôr oslobodení od obžaloby.
Verdikt vtedy kritizovali Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), Európska únia, Spojené štáty či Británia, od ktorej Čína prevzala správu nad Hongkongom v roku 1997.
Zákon o národnej bezpečnosti zaviedla Čína v roku 2020 po niekoľkých mesiacoch prodemokratických protestov. Zameriava sa na činy separatizmu, rozvratu štátnej moci, teroristickej činnosti a spoluprácu so zahraničnými alebo vonkajšími silami za účelom ohrozenia národnej bezpečnosti. Pri jeho porušení hrozí až doživotný trest.