StoryEditor

Írska vláda predloží návrh zákona o zákaze dovozu tovaru z izraelských osád

27.05.2025, 23:53
Autor:
ČTKČTK

Väčšina krajín sveta a Palestínčania považujú výstavbu izraelských osád na okupovaných územiach za nelegálne z pohľadu medzinárodného práva a prekážku na ceste k mieru.

Írska vláda predloží návrh zákona o zákaze dovozu tovaru z izraelských osád na okupovaných palestínskych územiach. Podľa agentúry AFP to oznámilo írske ministerstvo zahraničia. Išlo by zo strany členskej krajiny EÚ o prvý zákaz dovozu tovaru z izraelských osád, ktoré sú podľa medzinárodného práva nelegálne, napísal server The Guardian. Návrhom sa najprv bude zaoberať príslušný parlamentný výbor, parlament by o ňom mohol hlasovať na jeseň.

"Vláda sa domnieva, že ide o povinnosť vyplývajúcu z medzinárodného práva," povedal hovorca ministerstva agentúre AFP. Taký zákaz, o ktorom bude musieť hlasovať írsky parlament, je predovšetkým symbolický a mal by zanedbateľný ekonomický dopad, poznamenala agentúra.

Návrh uvádza, že jeho cieľom je ukončiť "obchodovanie s tovarom z nelegálnych osád na okupovanom palestínskom území". Vzťahoval by sa na tovar ako je ovocie, zelenina a drevo, ale nie na služby zahŕňajúce turizmus či informačné technológie. Zákon by dovoz tovaru pochádzajúceho z okupovaných území klasifikoval ako trestný čin, ale neviedol by k bojkotu izraelského tovaru, poznamenal The Guardian.

image

Roztrhané ploty aj varovné výstrely. Druhý deň distribúcie pomoci v Pásme Gazy sprevádzal chaos

V rokoch 2020 až 2024 predstavoval objem obchodu Írska s územiami okupovanými Izraelom menej ako jeden milión eur.

"Dúfam, že keď táto malá európska krajina prijme toto rozhodnutie a stane sa (...) určite prvou západnou krajinou, ktorá prijme takýto zákon, bude to inšpiráciou pre ďalšie európske krajiny, aby sa k nám pridali," povedal novinárom írsky minister zahraničia Simon Harris.

Návrh podľa AFP vychádza z poradného stanoviska, ktoré Medzinárodný súdny dvor vydal v júli 2024. Plánom írskej vlády sa bude v júni zaoberať parlamentný výbor. O konečnej verzii sa bude zrejme hlasovať na jeseň.

Väčšina krajín sveta a Palestínčania považujú výstavbu izraelských osád na okupovaných územiach za nelegálne z pohľadu medzinárodného práva a prekážku na ceste k mieru. Teraz na okupovanom Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme žije podľa odhadov vyše 700-tisíc Izraelčanov. Osady územne trieštia oblasť, v ktorej chcú mať Palestínčania budúci štát. Izrael argumentuje tým, že osídľuje územie, ku ktorému jeho národ viažu biblické, historické a politické väzby.

Palestínčania chcú mať vlastný štát na Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a vo východnom Jeruzaleme, teda na územiach, ktorých sa Izrael zmocnil počas vojny v roku 1967. Z Pásma Gazy sa Izrael stiahol a teraz tam vedie vojnu v odvete za teroristický útok Hamásu a jeho spojencov z októbra20. Západný breh Jordánu okupuje.

01 - Modified: 2025-06-24 10:52:51 - Feat.: - Title: Izraelské útoky v Iráne zabili vyše 600 ľudí, uviedli miestne úrady 02 - Modified: 2025-06-24 09:04:05 - Feat.: - Title: Irán napriek prímeriu vypálil rakety, Izrael nariadil ráznu odvetu 03 - Modified: 2025-06-24 06:53:27 - Feat.: - Title: Ropa je na týždňovom minime, ceny sa prudko znížili po oznámení izraelsko-iránskeho prímeria 04 - Modified: 2025-06-24 05:27:04 - Feat.: - Title: Irán zadržal Európana, ktorý údajne robil špionáž pre Izrael 05 - Modified: 2025-06-24 07:03:10 - Feat.: - Title: Začalo platiť prímerie medzi Iránom a Izraelom. Svoje ciele sme dosiahli, vyhlásil Netanjahu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. jún 2025 13:05