Ekonomika Európskej únie vlani mierne ožila, ale iba vďaka spotrebe domácností. Investície oproti tomu stagnovali, a to v rozsahu, ktorý býva typický skôr pre obdobie recesie. Výdavky na tvorbu fixného kapitálu sa v celej Európskej únii znížili o 1,8 percent.
Naposledy sa niečo také stalo v pandemickom roku 2020 a predtým v roku 2013. Európa si tak drží rast iba spotrebou, no bez investícií jej skoro dôjde dych, upozornil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
"Celkovo išla investičná aktivita dole v drvivej väčšine krajín Európskej únie,“ priblížil Kovanda. Rast zaznamenali iba v desiatich štátoch a iba šesť z nich rástlo o viac ako dve percentá.
Najvýraznejší prepad, a to o 25,4 percent, zaznamenali v Írsku, ktoré je sídlom európskych centrál veľkých amerických technologických firiem. Práve ich kapitálové výkyvy spôsobujú v írskych štatistikách extrémy.
Nasledovalo Maďarsko (- 11,1 percent) a Luxembursko (- 7,3 percent). Horšie ako Slovensko, ktoré malo pokles o 4 percentá, dopadli Fínsko, Lotyšsko a Estónsko. V Nemecku klesajú investície už tretí rok po sebe. Vlani boli podľa analytika reálne najnižšie od roku 2016. Dotýkalo sa to stavebníctva aj strojných investícií, a práve to má podľa Kovandu vplyv aj na priemysel v ďalších členských krajinách Európskej únie.