Na Morave by do budúcna v pohraničí mohli zasahovať slovenskí záchranári, českí naopak v štyroch slovenských regiónoch. Počíta s tým návrh rámcovej zmluvy o cezhraničnej spolupráci medzi oboma krajinami, ktorý má ČTK k dispozícii. Dokument bude podľa programu rokovania v stredu prejednávať vláda, potom ju majú podpísať ministri zdravotníctva oboch krajín. Ratifikovať ju musí aj Parlament.
"Táto rámcová zmluva stanovuje právny rámec pre medzinárodnú spoluprácu zmluvných strán v oblasti zdravotníckej záchrannej služby, s cieľom zabezpečiť v pohraničnom území čo najlepšiu dostupnosť tejto služby," píše sa v dokumente. Konkrétne parametre vrátane financovania cezhraničných zásahov budú upresnené v nadväzujúcich dojednaniach.
Platiť bude 30 dní po tom, čo ju schvália parlamenty oboch krajín. V Českej republike sa bude vzťahovať na pohraničné regióny Juhomoravského, Zlínskeho a Moravskosliezskeho kraja. České sanitky budú môcť naopak vychádzať do Bratislavského, Trnavského, Trenčianskeho a Žilinského kraja. Pre dohľad nad plnením zmluvy vznikne špeciálna komisia zložená zo zástupcov oboch krajín.
"Cezhraničná spolupráca podľa tejto rámcovej zmluvy prebieha na základe žiadosti príslušného zdravotníckeho operačného strediska zdravotníckej záchrannej služby jednej zmluvnej strany o spolupráci, akceptácia tejto žiadosti príslušným zdravotníckym operačným strediskom zdravotníckej záchrannej služby druhej zmluvnej strany a vyslaním výjazdovej skupiny na miesto zásahu," píše sa v materiáli. Vzťahovať sa zmluva bude na zásahy sanitiek aj záchranárskych vrtuľníkov.
Plán zaistenia leteckej záchrannej služby po roku 2028 počíta s tým, že pokrytie Zlínskeho kraja, kde doteraz stanovište záchranárskeho vrtuľníka chýba, zaistí práve Slovensko, konkrétne vrtuľníky z Trenčína. V Česku má dovtedy vzniknúť nové stanovisko v Karlovarskom kraji.
Podľa údajov ministerstva zdravotníctva pripadá na Slovensku na jedno stanovište leteckej záchrannej služby 1 087 000 obyvateľov. Napríklad na Slovensku je to 778-tisíc ľudí, v Rakúsku 536-tisíc, v Poľsku 1 720 000. Záchranársky vrtuľník vzlieta k pacientovi asi v troch percentách najzávažnejších prípadov. Ide napríklad o vážne dopravné nehody, zástavy srdca, popáleniny alebo úrazy v neprístupnom horskom teréne.
Počty výjazdov zdravotníckych záchranných služieb (ZZS) dlhodobo narastajú, takmer v polovici krajov to bolo podľa údajov českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky medzi rokmi 2013 až 2023 o viac ako štvrtinu, v Stredočeskom kraji o 40 percent. V roku 2023 išlo o 1,04 milióna výjazdov.
Najčastejšie bola v roku 2023 príčinou výjazdu ZZS bolesť na hrudi, brucha či hrdla, išlo o 112 409 prípadov, tvorili takmer 11 percent. Skoro desatina výjazdov bola pre poranenie hlavy, nasledovala ostatné poranenia a choroby obehovej sústavy.
Rýchlejšie ako počet výjazdov rastú náklady verejného zdravotného poistenia na ZZS. V roku 2013 boli podľa dát z rokovaní o úhradách starostlivosti medzi jej poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami náklady 2,15 miliardy českých korún, v roku 2023 boli 5,7 miliardy Kč.