Šéf dočasnej bangladéšskej vlády Muhammad Júnus sa dnes stretne s predstaviteľmi politických strán, od ktorých chce podporu, inak odstúpi z funkcie. V krajine by pritom mohlo dôjsť k vojenskému puču, napísala agentúra AFP. Krajina sa zmieta v politickej kríze od vlaňajšieho augusta, kedy protesty ukončili vládu premiérky šajch Hasíny Vadžídovej.
Tisícovky priaznivcov Bangladéšskej nacionalistickej strany (BNP) v stredu prvýkrát demonštrovali proti vláde a požadovali, aby dočasný premiér stanovil presný termín parlamentných volieb, ktoré sa majú konať budúci rok v júni. Júnus potom vo štvrtok vyzval hlavné politické strany, aby ho až do volieb podporovali, inak rezignuje.
Dočasný premiér sa stretne so zástupcami BNP, ktorá bola hlavným opozičným súperom Vadžídovej, a Bangladéšskeho islamského spoločenstva (Džamáate islami), ktoré svoju účasť zatiaľ nepotvrdilo.
Schôdzka politikov prichádza v čase, keď má Júnus napäté vzťahy s armádou, ktorá v krajine hrá dôležitú úlohu. V stredu sa totiž náčelník generálneho štábu Vaker-Uz-Zaman vyslovil za to, aby sa parlamentné voľby uskutočnili najneskôr do decembra.
Predtým varoval vodcu augustových protestov Nahíd Islam a pripomenul udalosť z 11. januára 2007, kedy bol vyhlásený výnimočný stav, vďaka ktorému v krajine po dva roky vládol kabinet s podporou armády.
"Sú tu náznaky, že by mohla znova vzniknúť vláda podporovaná armádou, ako to bolo v januári 2007, teda vláda, ktorá by bola protidemokratická a protiľudová," povedal Júnusov spojenec Islam.
Protesty vo viac ako 170-miliónovej ázijskej krajine začali vlani júni požiadavkou študentov na zrušenie systému kvót prideľujúcich 30 percent pracovných miest v štátnej správe príbuzným veteránov, ktorí vybojovali nezávislosť krajiny. Pôvodne pokojné demonštrácie potom v júli prerástli v násilné strety s bezpečnostnými zložkami. Vadžídová po týždňoch stále sa stupňujúceho tlaku nakoniec 5. augusta utiekla do Indie a rezignovala. Kabinet od 7. augusta vedie 84-ročný nositeľ Nobelovej ceny za mier Júnus.