Nemecká polícia dnes pri rozsiahlej razii zadržala piatich mladých mužov, ktorých považuje za členov či podporovateľov krajne pravicovej teroristickej organizácie.
S odvolaním sa na generálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá najzávažnejšou trestnou činnosťou, o tom dnes informovala agentúra DPA. Mladíci údajne plánovali útoky na utečencov a politických oponentov.
Policajti dnes skoro ráno zasahovali v troch spolkových krajinách: v Meklenbursku-Prednom Pomoransku, Braniborsku a Hesensku. Podľa webu magazínu Der Spiegel sú zadržaní muži vo veku od 15 do 18 rokov členmi krajne pravicovej skupiny Posledná obranná vlna (Letzte Verteidigungswelle).
Podľa úradov pritom ide o teroristickú skupinu. Traja jej členovia už skôr skončili vo väzbe, v súvislosti s nimi dnes policajti prehľadali 13 objektov v Sasku a Durínsku na východe Nemecka.
Podľa magazínu Der Spiegel je Posledná obranná vlna neonacistická skupina, ktorá pôsobí v rade nemeckých spolkových krajín. Vznikla najneskôr vlani v apríli. Členov získava predovšetkým na sociálnych sieťach - na instagrame, tiktoku či telegrame.
"Členovia tohto združenia sa sami vidia ako posledné inštancie obrany ‘nemeckého národa‘," uviedlo generálne prokuratúra. "Cieľom je násilnými útokmi, predovšetkým na migrantov a politických oponentov, dosiahnuť zrútenie demokratického systému v Spolkovej republike Nemecko," dodalo.
"Obzvlášť šokujúce je, že všetci dnes zadržaní boli pri založení teroristickej skupiny ešte neplnoletí," uviedla k razii nemecká ministerka spravodlivosti Stefanie Hubigová.
Členovia či podporovatelia skupiny v minulosti už páchali trestnú činnosť, na svedomí majú napríklad podpaľačský útok na kultúrne centrum v braniborskom Altdöberne z vlaňajšieho októbra.
Úrady členov skupiny vinia aj z útoku na ubytovňu pre žiadateľov o azyl v durínskom Schmöllne z tohtoročného januára. Dvaja mladíci vtedy posprejovali budovu xenofóbnymi nápismi a pokúsili sa ju tiež zapáliť. Obaja sú už niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe.
V pláne mali členovia Poslednej obrannej vlny podľa magazínu Der Spiegel tiež útok na ubytovňu pre utečencov v braniborskom Senftenbergu. Zabrániť sa mu podarilo okrem iného vďaka tipu reportérky stanice RTL, ktorá sa v tom čase vydávala za sympatizantku a dostala sa dovnútra skupiny.