Priemernému čitateľovi pojem „ozdravný plán“ nemusí hovoriť absolútne nič. Môže to byť pre neho práve to nudné slovo, pri ktorom otočí stranu s myšlienkou, že ho to nezaujíma. Naši čitatelia sa však venujú biznisu rôzneho druhu, spozornejú, nadobudnú možno až pozitívny dojem, že sa na niečo nezdravé prišlo a ide sa to vo fungovaní firmy napraviť.
A v teórii by ani neboli ďaleko od pôvodného úmyslu zákonodarcu: zaviesť ozdravný plán medzi sankcie pre zdravotné poisťovne za nezdravé hospodárenie. So zveličením si ho možno prirovnajú k reštrukturalizácii, aj keď ani zďaleka nejde o taký zložitý proces.
Historicky sú však naše zdravotnícke ozdravné plány vystavené viac politickému ako ekonomickému tlaku. V roku 2009 dostala Dôvera ozdravný plán demonštratívne na prvého apríla. Lebo nepredložila výkaz v takej tabuľke, ako si byrokratická svojvôľa predstavovala.
Napriek predchádzajúcej argumentácii, že ide o ďalší byrokratický nezmysel, lebo všetky údaje sa už dávno predkladajú v iných výkazoch. Áno, dupli sme si, zaťali sme sa, že toto už nie. A tak prišiel prvoaprílový žartík v podobe mastnej pokuty a „ozdravenia“ v podobe predkladania ďalších výkazov. Pacient ani systém z toho nemali nič.
V roku 2016 sa ozdravnému plánu nevyhla ani štátna poisťovňa. Tento a jediný raz v histórii mal dozorujúci úrad guráž vystúpiť proti nehospodárnemu konaniu a ozdravný plán bol naozaj použitý na to, na čo reálne má slúžiť. V dôsledku vykazovania straty poisťovne výška jej vlastného imania klesla pod minimálnu hodnotu základného imania.
Vďaka opatreniam prijatým na základe ozdravného plánu a dofinancovaniu celého sektora už vykazovala štátna poisťovňa dostatočnú úroveň vlastného imania, a teda aj stabilitu úhrady za zdravotnú starostlivosť.
Použitý paragraf pre vydanie ozdravného plánu by ste však už v zákone hľadali márne. Minulá vláda ho zrušila, lebo by štátna poisťovňa pre svoj štýl hospodárenia musela byť v ozdravnom pláne takmer neustále. A to už nie je populisticky ľúbivé.
Radšej štát do nej nalial postupne 358 miliónov. To len pre pripomenutie, aby sme nezabúdali, že nielen súčasné ministerstvo môže za stav, v akom sme. Ten stav, v akom sa po vstrebaní tejto „skvelej“ investície minulej vlády výlučne do najnehospodárnejšieho hráča (hneď po niektorých štátnych nemocniciach) zdravotníctvo nachádza, nepotrebuje ďalší komentár.
Aktuálne máme v pripomienkovaní opäť návrh na zmenu zákona v časti ozdravného plánu. Vláda má väčšinu a je len na nej, ktorou cestou sa na základe takého historického meme vyberie. Má však v rukách nástroj, ktorého správne využitie môže spolu s ďalšími krokmi pomôcť revitalizácii nezdravých stratových javov v slovenskom zdravotníctve.