Výnosy nemeckých vládnych dlhopisov v stredu vzrástli najviac za posledných 28 rokov v reakcii na dohodu o zvýšenom financovaní obrany a infraštruktúry, uviedol server denníka Financial Times. Výnosy desaťročných dlhopisov dnes stúpli o 0,56 percentuálneho bodu na 2,7995 percenta.
Strany vznikajúcej vládnej koalície sa na utorkových sondážnych rozhovoroch dohodli na obrovskom finančnom balíku, ktorý má obsahovať stovky miliárd eur na obranu a investície do infraštruktúry.
Po treťom kole rokovaní víťaznej konzervatívnej únie CDU/CSU so sociálnymi demokratmi politici oznámili, že kvôli výdavkom na infraštruktúru a obranu upravia pravidlo známe ako dlhová brzda, ktoré je zakotvené v ústave, a vytvoria osobitný infraštruktúrny fond s objemom 500 miliárd eur.
Ekonómovia Deutsche Bank podľa FT označili dohodu za "jeden z najvýznamnejších posunov v nemeckej fiškálnej politike od zjednotenia krajiny". Podľa investičnej banky Goldman Sachs by nový nemecký prístup k vládnym výdavkom mohol zvýšiť rast hrubého domáceho produktu krajiny až na dve percentá v roku 2026. To by výrazne prekonalo doterajšiu prognózu rastu o 0,8 percenta.
Krok podľa denníka mení vnímanie nemeckých dlhopisov na trhu. Na rozdiel od iných krajín, kde vyššie výnosy vyvolávajú obavy o udržateľnosť verejného dlhu, si investori v Nemecku od vyšších výdavkov sľubujú rast ekonomiky.
Pre zmenu ústavy potrebnú na úpravu dlhovej brzdy, ktorá obmedzuje deficit na 0,35 percenta HDP, je potrebná dvojtretinová väčšina v Spolkovom sneme. Merz plánuje presadiť zmeny ešte tento mesiac, kým zákonodarný zbor zasadá v starom zložení. Vznikajúca koalícia aj tak bude potrebovať podporu Zelených. Tí dlhodobo volajú po reforme dlhovej brzdy, ale zatiaľ čakajú na podrobnosti o terajšom návrhu, pripomenul FT.