Najmenej 23 ľudí zabili a približne 20 ďalších uniesli povstalci zo Zjednotených demokratických síl na severovýchode Konga. S odvolaním sa na humanitárne zdroje o tom informovala agentúra AFP.
Ozbrojenci z ADF hlásiaci sa k Islamskému štátu v utorok a v stredu zaútočili vo viacerých mestách na území Mambasa, ktoré sa nachádza v provincii Ituri hraničiacej s Ugandou.
"Popravili celkovo 23 ľudí v dedinách Matolo a Samboko. Najmenej 20 civilistov bolo tiež zajatých ako rukojemníkov, vrátane syna náčelníka dediny Matolo. Ide však o predbežné počty, "povedal Jospin Paluku, koordinátor jednej z hlavných organizácií občianskej spoločnosti v Mambase.
"Pri utorkových a stredajších útokoch boli obete rozsekané mačetami a iné zastrelené. Ďalšie telá boli dokonca zapálené v domoch, "uviedol pod podmienkou anonymity miestny humanitárny pracovník.
Obeťami sú predovšetkým poľnohospodári, ktorí pracovali na svojich poliach, dodala polícia.
ADF, ktorá vznikla v susednej Ugande a v 90. rokoch, má teraz základňu vo východnom Kongu. Hlási sa k teroristickej organizácii Islamský štát a podniká časté útoky, čím ešte viac destabilizuje región, v ktorom pôsobí rad militantných skupín. Za posledných desať rokov sú jej vo východnom Kongu pripisované tisíce zabitých osôb napriek tomu, že proti nej bojuje ugandská aj konžská armáda.
Kongo sužujú konflikty od získania nezávislosti v 60. rokoch minulého storočia. Niektoré z nich sa rozhoreli kvôli kontrole nad nerastným bohatstvom, iné kvôli etnickej rivalite. Kongo pritom viní z podpory rebelov susednú Rwandu. Tá naopak viní Kongo z toho, že poskytlo útočisko členom hutuských milícií, ktorí sú zodpovední za genocídu z roku 1994, pri ktorej v Rwande zomrelo na 800-tisíc menšinových Tutsiovcov a umiernených Hutuov.
Boje na východe Konga opäť zosilneli tento rok po tom, ako povstalecká skupina M23 s pomocou Rwandy dobyla mestá Goma a Bukavu južne od Mambasy. Podľa OSN vyhnali z domovov stovky tisíc ľudí. Úrady už skôr varovali, že postup povstalcov by mohol vyvolať humanitárnu katastrofu.