Boje vo východnom Kongu zvýšili riziko choroby mpox, cholery a osýpok. Násilím vyvolané vysídlenie obyvateľov prispieva k šíreniu týchto chorôb, uviedla dnes podľa agentúry Reuters Svetová zdravotnícka organizácia.
Povstalci z M23 tento týždeň s pomocou rwandských vojakov obsadili mesto Goma v provincii Severná Kivu a postupujú ďalej naprieč provinciou Južná Kivu. Americký prezident Donald Trump považuje situáciu za vážny problém.
Povstalci pokračujú v ofenzíve a obsadzujú mestá pozdĺž západného brehu jazera Kivu s cieľom dobyť mesto Bukavu, ktoré je hlavným mestom provincie Južné Kivu. Podľa mierových síl OSN prekračujú rwandské jednotky hranicu a tiež mieria do Bukavu. Ako Bukavu, tak Goma leží priamo na konžsko-rwandskej hranici.
"Pýtate sa mi na Rwandu, a je to veľmi vážny problém," povedal dnes médiám americký prezident Donald Trump a ďalej sa k veci nechcel vyjadrovať s tým, že to nie je v danej chvíli vhodné. Bolo to počas tlačovej konferencie týkajúcej sa leteckého nešťastia vo Washingtone.
Británia zvažuje preskúmanie všetkej britskej pomoci poskytovanej Rwande, oznámil dnes hovorca ministerstva zahraničia v reakcii na obsadenie mesta Goma.
V provinciách Severná Kivu a Južná Kivu sa nachádzajú ložiská nerastných zdrojov. Je to napríklad zlato či coltan, ktorý je dôležitý pre výrobu šikovných telefónov a ďalších zariadení. Práve suroviny sú popri etnickej príslušnosti hlavnou príčinou násilia, ktoré oblasť od 90. rokov sužuje. Hodnotu nerastného bohatstva na území Konga analytici podľa agentúry AP odhadujú na 24 biliónov dolárov.
Rwanda dlhodobo obviňuje Kongo, že poskytuje úkryt rwandským protivládnym povstalcom aj niektorým Hutuom, ktorí sa v roku 1994 podieľali na genocíde v Rwande.
Skupina M23 sa pred viac ako desiatimi rokmi odštiepila od konžskej armády, tvorí ju predovšetkým etnickí Tutsiovci a podporuje ju susedná Rwanda.
Mesta Goma sa zoskupenia M23 zmocnilo už v roku 2012, ale v nasledujúcom roku príslušníkov zoskupenia vyhnali vládne jednotky.
Na konci roku 2021 sa povstalecká skupina objavila znovu a zmocnila sa značných častí provincie Severné Kivu. Od roku 1999 v krajine pôsobia mierové jednotky OSN. Od 90. rokov zahynulo v Kongu v následkoch bojov, chorôb a hladu asi 6 miliónov ľudí, uviedol Reuters.