Cyprus vo štvrtok privítal memorandum prezidenta USA Joea Bidena, ktoré posilnilo bezpečnostné vzťahy medzi oboma krajinami. Vďaka memorandu môže ostrovný štát získať výrobky amerického obranného priemyslu, vojenskú techniku a výcvik. Informuje agentúra Reuters.
"Toto (memorandum) je jasným uznaním Cyperskej republiky ako piliera stability a bezpečnosti vo východnom Stredomorí s potenciálom ďalej prispievať k mieru a zvládaniu humanitárnych výziev," uvádza sa vo vyhlásení cyperského prezidentského úradu.
Cyprus zohrával kľúčovú úlohu pri evakuácií ľudí z vojnových oblastí v regióne. Vlani vytvoril námorný koridor na dodávku humanitárnej pomoci do vojnou zmietaného Pásma Gazy. Stredomorský ostrov mal podľa Reuters desaťročia úzke vzťahy s Ruskom, ale v uplynulých rokoch výrazne zmenil svoju orientáciu.
Reuters píše, že mnohým ľuďom na Cypre pripomína ruská invázia na Ukrajinu paralely s vpádom tureckej armády v roku 1974. Odvtedy je ostrov rozdelený na južnú gréckojazyčnú časť, ktorú spravuje medzinárodne uznaná vláda, a samozvanú Severocyperskú tureckú republiku, ktorú uznáva iba Ankara.
Od roku 2004 je Cyprus členským štátom EÚ a prijal sankcie voči Moskve za agresiu proti Ukrajine. V súčasnosti získava odborné znalosti od amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v oblasti boja proti nezákonným finančným tokom.
Veľvyslanectvo USA v Nikózii uviedlo, že prístup Cypru k americkým programom by umožnil väčšie prepojenie pri reakcii na regionálne humanitárne krízy, pri boji proti škodlivému vplyvu a proti terorizmu a medzinárodnému organizovanému zločinu.
Prehlbovanie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Cyprom podľa Reuters pozorne sleduje Turecko, ktoré už v septembri kritizovalo ich dohodu o posilnení spolupráce v oblasti obrany.