V novom roku sa dá očakávať ďalšie znižovanie úrokových sadzieb hypoték, ale aj rast cien nehnuteľností. V oblasti investovania sú možné turbulencie na svetových trhoch po nástupe nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Predpokladajú to odborníci finančnej skupiny Simplea.
Pripomenuli, že začiatok minulého roka bol z pohľadu hypoték plný neistoty. V júni však došlo k zásadnému posunu, keď Európska centrálna banka (ECB) začala znižovať svoje úrokové sadzby. "Nastalo obdobie postupného uvoľňovania podmienok financovania, ktoré motivovalo klientov k žiadostiam o úvery. Pokles úrokových sadzieb pokračoval až do konca roka. Pokiaľ ide o ceny nehnuteľností, tie v prvej polovici roka 2024 stagnovali a k obratu došlo až v auguste," priblížil úverový analytik spoločnosti Peter Horčiak.
Pokiaľ ide o trendy na tento rok, klientom, ktorí zvažujú kúpu nehnuteľnosti, odporúča nečakať. "V roku 2025 síce dôjde k rýchlejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb ako v predošlom roku, no na ceny nehnuteľností bude mať negatívny dopad konsolidačný balík. Na kúpu nehnuteľnosti je preto vhodný čas práve teraz. Zároveň však klientom odporúčam, aby mali vytvorenú dostatočnú rezervu a aby sa na financovanie kúpy nehnuteľností dôkladne pripravili," doplnil Horčiak.
Obyvatelia Slovenska pokračovali aj v roku 2024 v konzervatívnom prístupe k financiám, keď na bežných účtoch držali viac ako 49 miliárd eur. "Táto tendencia je dôsledkom opatrnosti po období pandémie COVID-19, počas ktorého mnohí čerpali svoje rezervy. Na druhej strane však pozorujeme postupný posun - Slováci sa čoraz viac zaujímajú o investičné nástroje a začínajú investovať do vzdelania v oblasti osobných financií, čo naznačuje otvorenosť voči novým príležitostiam v oblasti zhodnocovania úspor," zhodnotil investičný analytik Simplea Richard Kováč.
Rok 2025 bude podľa neho v oblasti investícií rokom adaptácie na nové politické a ekonomické opatrenia. Významným faktorom je zvolenie staronového prezidenta Spojených štátov. "Ten avizoval zavádzanie ciel a zmenu imigračnej politiky, čo môže mať výrazný vplyv na americký trh práce a rozkolísanie inflácie. Na druhej strane, deregulácia a zníženie byrokracie môže mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie. Pokiaľ by na nové clá a kvóty reagovali ostatné krajiny, môže to vyústiť do obchodnej vojny," vysvetlil odborník.
V eurozóne očakáva nové impulzy zo strany Francúzska či Nemecka, kde budú nové voľby. "Tieto predikované politické zmeny môžu mať za následok zvýšenú volatilitu na akciovom trhu, a tým aj navádzať klientov na emočné investovanie, ktorému by sa mali investori vyhýbať," zdôraznil Kováč s tým, že z pohľadu investorov bude kľúčové zachovanie dlhodobých investičných cieľov.