Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada vládu o urýchlené riešenie problému s katastrom. Následky kybernetického útoku na informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra sú podľa nej mimoriadne vážne.
Paralyzujú mestá v ich každodennej agende a obmedzujú obyvateľov i podnikateľov. Únia zároveň žiada o proaktívnu komunikáciu s mestami. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Členské mestá únie hlásia obmedzenia naprieč jednotlivými útvarmi. Od spracovávania dane z nehnuteľností a daňových priznaní cez stavebné úrady, odbory investícií a projektov, dopravy a parkovacej politiky po odbory životného prostredia a odpadového hospodárstva. Vzniknutú situáciu nedokážu riešiť samé, sú preto nútené pracovať v mimoriadne obmedzenom režime.
"Obávame sa, že ak sa situácia nevyrieši do niekoľkých dní, situácia bude mať ešte rozsiahlejšie a vážnejšie následky na fungovanie samospráv a život obyvateľov. Žiadame preto vládu SR o urýchlené riešenie problému," zdôraznila Piršelová.
Kybernetický útok na štátny informačný systém zároveň podľa nej poukazuje aj na nefunkčnosť štátnej správy. Únia pritom dlhodobo upozorňuje na problematickú komunikáciu a spoluprácu samosprávy s okresnými úradmi, ktoré sú "predĺženou rukou" štátu a ich úlohou je profesionálna komunikácia a efektívna koordinácia. Podľa ÚMS to však nefunguje, žiada preto tiež proaktívnu komunikáciu s mestami a ich strešnými organizáciami.
Riešenie problému musí byť podľa únie systémové, koordinované a okamžité. Štát mal podľa nej vydať pokyny a usmernenia, ako má samospráva postupovať či ako riešiť konkrétne situácie, aj vo vzťahu k antibyrokratickým zákonom. Tie totiž neumožňujú využívať iné ako elektronické informácie dostupné v štátnych registroch, z ktorých kľúčový - kataster - je v súčasnosti nedostupný a nikto s istotou nevie povedať, kedy sa problém vyrieši.
"Žiadame preto príslušné štátne orgány, aby tieto usmernenia čo najskôr vydali a pravdivo a včas o aktuálnej situácii informovali samosprávu aj občanov," odkázala Piršelová.
ÚMS spolupracuje so spoločnosťou CRIF a spoločne hľadajú možnosti, ako využiť jej databázy v tejto kritickej situácii tak, aby aspoň časť agendy bolo možné vykonávať. Mestá zároveň žiadajú obyvateľov o trpezlivosť a zhovievavosť. Deklarujú, že robia, čo je v ich silách, pripomínajú však, že riešenie situácie nie je v ich možnostiach.
Ministerstvo vnútra SR aj ÚGKK SR v stredu (8. 1.) potvrdili, že informačný systém úradu, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, zasiahol rozsiahly kybernetický útok zo zahraničia, dodávateľ informačných systémov pre úrad ho identifikoval už v nedeľu (5. 1.) ráno. Pracoviská katastrálnych odborov sú preto preventívne dočasne zatvorené. Predstavitelia vlády po piatkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR deklarovali, že všetky dáta sú starostlivo zálohované a riziko zmien a podvodných prepisov vlastníckych údajov nehrozí. Útok, ktorý znefunkčnil systém, bol mierený na infraštruktúru.