Predaj áut v Číne v roku 2024 pokračoval v raste. Podporil ho rekordný odbyt elektrických vozidiel a plug-in hybridov na najväčšom automobilovom trhu na svete uprostred cenovej vojny a vďaka dotáciám na ekologickejšie vozidlá. Informuje agentúra Reuters.
Rast dopytu po elektrických autách v Číne v čase, keď ich predaj vo svete slabne, priniesol víťazstvo domácim značkám, ako sú BYD, Geely a Xiaomi. A urýchlil otrasy v tomto odvetví na veľmi konkurenčnom trhu.
Profitovala z toho aj americká spoločnosť Tesla, ktorej predaj v Číne dosiahol v roku 2024 rekordné maximum a pomohol jej eliminovať pokles predaja inde vo svete.
Iné zahraničné automobilky, ako General Motors, Toyota a Volkswagen však v Číne vlani naďalej strácali pôdu pod nohami v prospech miestnych rivalov. Mnohé z nich zápasia pritom s udržaním efektívneho využitia kapacity vo svojich čínskych závodoch.
Podľa Čínskej automobilovej asociácie (CPCA) predaj osobných vozidiel v krajine v roku 2024 vzrástol o 5,3 percenta na 23,1 milióna kusov. Podobné tempo rastu dosiahol aj v roku 2023.
Predaj elektromobilov a plug-in hybridov, ktoré sa súhrnne označujú ako nové energetické vozidlá (NEV), sa zvýšil o 40,7 percenta a predstavoval 47,2 percenta z celkového predaja áut v Číne v minulom roku. Priblížil sa tak k hranici 50 percent vďaka stimulom na podporu predaja ekologickejších áut.
Viac ako 6,6 milióna predaných áut v minulom roku využilo vládne dotácie až do výšky 2800 dolárov (2722,15 eura) na nákup NEV.
Čínske úrady v stredu oznámili predĺženie dotácií na predaj týchto vozidiel v roku 2025 ako súčasť rozšírenej schémy výmeny starších áut za ekologickejšie a na oživenie hospodárskeho rastu.
Napriek rastu predaja zaznamenal čínsky automobilový priemysel v uplynulých rokoch zhoršovanie ziskovosti. Jeho ziskové marže z predaja klesli na 4,4 percenta v prvých 11 mesiacoch roka 2024 zo 6,2 percenta v roku 2020, podľa CPCA.
Dodávateľov a predajcov zasiahla totiž cenová vojna, ktorá ich prinútila viac znižovať ceny komponentov alebo ponúkať výraznejšie zľavy.