Ďalších najmenej 37 ľudí vrátane piatich civilistov zomrelo dnes na severe Sýrie v bojoch medzi miestnymi povstalcami podporovanými Tureckom a jednotkami sýrskych Kurdov. Informovala o tom podľa agentúry AFP Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR), ktorá dlhodobo monitoruje dianie v Sýrii.
Ťažké boje sa podľa mimovládnej organizácie SOHR v posledných hodinách odohrali v okolí mesta Manbidž. Stretli sa v nich opäť členovia arabsko-kurdskej aliancie Sýrskej demokratickej sily (SDF), v ktorej sú hlavnou silou kurdskej milície YPG, a skupiny miestnych povstalcov, ktorá si hovorí Sýrska národná armáda (SNA) a má dlhodobo podporu Ankary.
SOHR uviedla, že Turecko SNA v bojoch znovu pomáhalo leteckými údermi.
Turecko už od roku 2016 operuje na severe Sýrie, kde za občianskej vojny vznikla de facto kurdská autonómia. Ankara svoj postup zdôvodňuje snahami o zabezpečenie hranice, na ktorej druhej strane v Turecku tiež žijú Kurdi a turecká vláda tam už niekoľko desaťročí bojuje proti organizácii Strana kurdských pracujúcich (PKK).
Turecká vláda viní z väzieb na PKK aj milície YPG, ktoré označuje tiež za teroristov. YPG ale v predchádzajúcich rokoch pomohli medzinárodnej koalícii vedenej Spojenými štátmi poraziť v Sýrii teroristickú organizáciu Islamský štát (IS).
Na severe Sýrie turecké jednotky sa SNA vyhnali podľa mimovládnych organizácií z radu obcí už desiatky tisíc Kurdov. Ankara tvrdí, že tam buduje "bezpečné zóny" pre sýrskych utečencov, ktorých sú v Turecku stále ešte asi tri milióny.
Ofenzívu proti SDF Ankara so spriaznenými povstalcami začala vlani koncom novembra, keď aliancia skupín sýrskych povstalcov Haját Tahrír aš-Šám (HTS) začala víťazné ťaženie proti vláde Bašára Asada, ktorého za necelé dva týždne zvrhla. Odvtedy SDF stratili mesto Tal Rifaat či Manbidž.
Väčšinu Sýrie teraz ovláda HTS, ktorú vedie niekdajší džihádista Ahmad Šara a ktorá v decembri ustanovila prechodnú vládu. Šara, ktorý vo vláde nemá oficiálnu funkciu, ale je považovaný za faktického vládcu Sýrie, sa snaží vytvoriť novú sýrsku armádu, do ktorej by sa zlúčili rôzne povstalecké skupiny, vrátane SDF. S jej zástupcami rokoval Šara 30. decembra a tiež ich presviedčal, aby sa SDF stali súčasťou jeho armády.