Tádžické úrady stupňujú razie proti veštcom a duchovným liečiteľom v rámci nového úsilia vlády potierať tieto sústavné praktiky. Podľa prezidenta stredoázijskej krajiny Imomaliho Rachmona polícia zatkla 1500 ľudí, ktorí sa zaoberajú čarodejníctvom a veštením, a viac ako 5000 takzvaných pologramotných mulláhov, čo je tádžický výraz pre duchovných liečiteľov.
Rachmon uviedol, že zatýkanie prebehlo na jeho príkaz, ale nespresnil, v akom časovom rozpätí bolo vyše 6500 osôb zadržaných. Píše o tom web stanice Rádio Slobodná Európa /Rádio Sloboda.
Polícia a štátne médiá pravidelne zverejňujú mená a fotografie zadržaných, ktoré považujú za duchovných liečiteľov a osoby prevádzkujúce okultné praktiky. Televízne kanály následne často zverejňujú ich doznánie. Polícia vôbec prvýkrát začala viesť záznamy o veštcoch, duchovných liečiteľoch a ich klientoch, aby mala prehľad o týchto aktivitách.
Tadžikistan v júni sprísnil tresty za veštenie, ktoré je od roku 2008 v krajine zakázané. Prvé porušenie zákazu sa považuje za priestupok, za ktorý hrozí pokuta alebo až 15 dní väzenia.
Opakované porušenia sú však považované za trestný čin, za ktorý hrozí pokuta v prepočte až 13 500 dolárov alebo dva roky väzenia. Islam, ku ktorému sa hlási drvivá väčšina z približne desiatich miliónov obyvateľov Tadžikistanu, veštenie tiež zakazuje.
Duchovná liečba v krajine nie je nelegálna, ale desiatky ľudí, ktorí ju praktizujú, čelia obvineniu z trestných činov, ako je podvod. Niekoľko mužov zatkli za sexuálne napadnutie svojich klientok počas liečebných obradov.
Ženy tvoria väčšinu tých, ktorí vyhľadávajú služby veštcov a duchovných liečiteľov. Niektorí populárni veštci v hlavnom meste Dušanbe v minulosti tvrdili, že medzi ich zákazníkmi boli aj rodinní príslušníci vysokých vládnych činiteľov, ktorí pre svojich príbuzných hľadali pomoc.
Hoci ich činnosť v konzervatívnej tadžickej spoločnosti zakazuje zákon aj náboženstvo, veštci nemajú o klientov núdzu. Podľa RFE/RL ich klienti často navštevujú s požiadavkou o čaro, ktoré má zabezpečiť, že ich neopustí manžel, bude sa im dariť v podnikaní, alebo že ich príbuzný, ktorý stojí pred súdom, nepôjde do väzenia. Veštci a liečitelia si v závislosti od svojej popularity a lokality účtujú v prepočte od dvoch dolárov do niekoľkých stoviek dolárov.
Tadžikistan je síce jedinou krajinou v Strednej Ázii, ktorá veštenie zakázala, avšak niektoré susedné štáty prijali iné opatrenia na obmedzenie tejto praxe. Turkménsko zakázalo reklamu na okultné služby v roku 2016 a Kirgizsko v roku 2024.