Podľa údajov štatistickej služby Rosstat sa v prvom polroku 2024 v Rusku narodilo o 16.000 detí menej ako v rovnakom období roku 2023 a najmenej od roku 1999. Kremeľ tento údaj označil za "katastrofický" a o zmenu sa pokúša aj novými zákonmi.
Na rozdiel od negatívneho demografického trendu majú manželia Vera a Timofej Asachjovci osem detí – 18-ročnú Sofiu až 18-mesačnú Marusiu a stali sa moskovskou rodinou roka. "Je to veľká česť a radosť. Prináša to hrdosť našej rodine, hrdí sme nielen môj manžel a ja, ale aj deti a ich babičky a dedkovia," povedala Vera Asachjová pre Sky News.
Na ruské pomery nadpriemerný počet detí im vyniesol aj prestížne Vyznamenanie rodičovskej slávy. Fotografia celej rodiny oblečená v červenom sa objavila aj na reklamných billboardoch v meste so sloganom "Máme priestor na rast".
Kremeľ sa pokúša negatívny demografický trend zmeniť aj cez zákaz "propagácie života bez detí". Zákon minulý mesiac jednomyseľne schválila dolná komora ruského parlamentu. "Bez detí nebude žiadna krajina," povedal pred hlasovaním predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin, člen vládnej strany Jednotné Rusko.
Za "propagovanie života bez detí" cez online platformy, médiá, filmy a reklamy pokutuje jednotlivcov sumou do 400-tisíc rubľov (3 450 eur) a organizácie až 5 miliónov rubľov (43 100 eur).
"Je to ideológia proti životu na zemi," povedala pre Sky News Tatiana Buckaja, poslankyňa za vládnucu stranu Jednotné Rusko a členka parlamentného výboru pre ochranu rodiny. "Keby sa jej držali (naši rodičia), nikto z nás by tu dnes nebol. Možno by to boli iní ľudia a možno aj roboti," dodala.
Nízku pôrodnosť však môžu spôsobovať aj privysoké náklady pri výchove viacerých detí alebo účasť partnera v "špeciálnej operácii" na Ukrajine, v horšom prípade tam otcovia rodín zomierajú. Tak sa v Rusku oficiálne volá vojna, ktorú Moskva rozpútala vo februári 2022.
Vladimir Putin dlhodobo vyzýva ruské ženy, aby mali aspoň tri det a zabezpečili budúcnosť Ruska. Poslankyňa Buckaja rodiny len s jedným dieťaťom označila za "čudné".
"Ak táto rodina žila spolu dlhý čas, myslíte si: ‘No, možno majú choroby. Možno je niečo v rodine zle‘. Nie? Žili spolu 30 rokov a porodili len jedno dieťa. Niečo tam nesedí," vysvetlila.
Feministické aktivistky ako Zalina Maršenkulova sa domnievajú, že ženám zákon bráni v slobodnom rozhodnutí, či chcú alebo nechcú mať deti.
"Je to reprodukčné násilie," povedala pre Sky News. "Je to ďalší represívny zákon, ktorý (úrady) potrebovali, aby zo všetkých žien urobili mechanizmy na reprodukciu otrokov. Ak si múdry, ak miluješ slobodu, ak si vážiš sám seba, nemôžeš žiť v Rusku. To sa nám snažia povedať týmto hlúpym zákonom," povedala.
Prominentná blogerka opustila vlasť krátko po začiatku invázie a začiatkom tohto roka sa proti nej v neprítomnosti začalo trestné stíhanie za "ospravedlňovania terorizmu".