Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Kaja Kallasová v pondelok varovala pred tzv. tieňovou flotilou Ruska. V rozhovore pre nemecký denník Die Welt prisľúbila, že Brusel v nadväznosti na podozrenie zo sabotáže podmorského elektrického kábla pri pobreží Fínska prijme ráznejšie opatrenia.
"Ruská ‘tieňová flotila‘ ohrozuje životné prostredie a financuje ruský vojnový rozpočet," uviedla nová šéfka diplomacie EÚ. Únia podľa nej podnikne tvrdšie kroky proti rizikám, ktoré tieto lode predstavujú.
V stredu bol poškodený podmorský elektrický kábel Estlink 2 medzi Estónskom a Fínskom. Pre podozrenie zo sabotáže zadržali fínske úrady ropný tanker Eagle S, ktorý sa plaví pod vlajkou Cookových ostrovov a ktorého kotva podľa DPA pravdepodobne poškodila kábel.
Toto plavidlo by podľa EÚ mohlo patriť do tieňovej flotily Ruska – ide o tankery a iné nákladné lode, ktoré Moskva neoficiálne využíva na obchádzanie sankcií uvalených na prepravu ropy, objasnila nemecká agentúra.
Kallasová, bývalá estónska premiérka, tvrdí, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 prudko vzrástli sabotáže v Európe.
"Nedávne pokusy o sabotáž v Baltskom mori nie sú ojedinelé incidenty, ale tvoria zámerný vzorec zameraný na poškodenie našej digitálnej a energetickej infraštruktúry," uviedla v rozhovore publikovanom v pondelok.
Pred ruskou tieňovou flotilou varovala v sobotu aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá zároveň vyzvala EÚ na sprísnenie sankcií. Podľa jej slov totiž ide o vážnu hrozbu pre životné prostredie aj európsku bezpečnosť. "V súčasnosti takmer každý mesiac lode poškodzujú dôležité podmorské káble v Baltskom mori," podotkla.
Podmorské káble mávajú často technické poruchy a výpadky spôsobené nehodami. V Baltskom mori však došlo v posledných rokoch k viacerým podozrivým poruchám elektrických a telekomunikačných káblov a plynovodov, ktoré boli vyšetrované ako sabotáž.
V dňoch 17. a 18. novembra boli vo švédskych teritoriálnych vodách Baltského mora poškodené dva telekomunikačné káble. Jeden zabezpečuje internetové spojenie medzi Litvou a švédskym ostrovom Gotland, druhý spája fínsku metropolu Helsinki s nemeckým prístavným mestom Rostock. Prípad začali vyšetrovať úrady vo Švédsku, Fínsku, Nemecku a Dánsku.