Pred 20 rokmi zemetrasenie so silou deväť magnitúd vytvorilo v Indickom oceáne ničivú vlnu cunami, ktorá ničivým spôsobom zasiahla predovšetkým pobrežia Indonézie, Thajska a Srí Lanky.
Živelná pohroma si vyžiadala viac ako 280-tisíc ľudských životov. Svet si túto tragédiu pripomenie vo štvrtok.
Tragédia sa stala 26. decembra 2004, keď silné zemetrasenie v Indickom oceáne vyvolalo obrovské prívalové vlny cunami.
Zemetrasenie, výsledok vzájomného posunu tektonických platní, nastalo o 07.59 h miestneho času (01.59 h SEČ). Otrasy s epicentrom v blízkosti indonézskej Sumatry mali intenzitu až 9,15 stupňa na otvorenej Richterovej stupnici. Postihnutými krajinami boli Thajsko, Indonézia, India, Srí Lanka, Maldivy a Bangladéš. Otrasy boli značne citeľné aj v Malajzii a Singapure.
Cunami vznikajú najmä pri podmorských zemetraseniach a sopečnej činnosti. Oceánom sa valia rýchlosťou 700 km/h a keď narazia na pobrežie, pohlcujú celé mestá a zanechávajú za sebou obrovskú spúšť. Keď sa vlna blíži k pobrežiu, rýchlosť jej čela sa zníži, ale jej zvyšok sa valí rovnakou rýchlosťou a dosahuje veľké výšky - aj do 50 metrov. Rýchlosť cunami je pri styku s pobrežím premenlivá, často dosahuje až 300 km/h.
Takéto vlny sa najčastejšie vyskytujú v Tichom a Indickom oceáne. Prvé zmienky o nich možno nájsť už v antickom Grécku a Ríme, pričom jednu z prvých ničivých prívalových vĺn zaznamenali 21. júla 365 n. l. vo východnom Stredomorí. O život vtedy prišli stovky obyvateľov egyptského mesta Alexandria.
Vlnám cunami, podobne ako zemetraseniam, výbuchom sopiek a pádom meteoritov sa ubrániť ľudstvo zatiaľ nevie. Pred cunami môžeme akurát ujsť.