Maroko v utorok zverejnilo návrhy na reformu svojho rodinného zákonníka. Zmeny sa týkajú najmä sobášov maloletých a dedičských práv žien, ktoré podľa aktivistov súčasný zákonník nezaručuje, informovala agentúra AFP.
Medzi hlavné reformné návrhy, ktoré boli predložené po dvoch rokoch konzultácií, patrí revízia výnimiek pre sobáše maloletých a rozšírenie práv žien vo veciach opatrovníctva a starostlivosti o deti. Tieto návrhy však ani zďaleka nespĺňajú požiadavky feministických hnutí, ktoré dlhodobo volajú po úplnom zákaze sobášov neplnoletých, po zákaze polygamie a po rovnosti v dedení.
Podľa návrhu zákonný vek na uzavretie manželstva zostáva stanovený na 18 rokov, ale možné budú aj výnimky, ktoré na sobášenie maloletých vydajú sudcovia - v takom prípade bude možné uzavrieť manželstvo od veku 17 rokov - v porovnaní so súčasnými 15 rokmi.
Pokiaľ ide o poručníctvo detí: doteraz bolo automaticky prisudzované otcovi, ale podľa návrhu rezortu spravodlivosti by manželia poručníctvo detí mali zdieľať, a to aj po rozvode. Matke by tak už nehrozilo, že o svoje deti príde, ak by sa znovu vydala.
V otázke dedičstva žien, ktoré v súčasnosti dedia polovicu podielu, aký zákon priznáva jej súrodencom mužského pohlavia, reformy ponúkajú alternatívu tým, že umožňujú neobmedzené darovanie dedičkám, dokonca aj neplnoletým.
Nová legislatíva, ktorá si stále vyžaduje súhlas parlamentu i kráľa, prichádza po dvoch rokoch konzultácií s občianskou spoločnosťou, ako aj justičnými orgánmi a náboženskými inštitúciami.
Obhajcovia práv žien v Maroku požadovali úplnú rovnosť pri dedení a starostlivosti o deti a úplný zákaz sobášov maloletých, čo však nové návrhy nespĺňajú.
Marocký zákon o rodine bol prijatý v roku 2004 a v tom čase bol považovaný za progresívny, aj keď ochrancovia práv žien ho považovali za nedostatočný.