Kosovu od roku 2011 ubudlo bezmála 12 percent obyvateľov. Vyplýva to z údajov najnovšieho sčítania ľudu v krajine, ktoré boli dnes zverejnené. Počet obyvateľov klesol z takmer 1,8 milióna na približne 1,6 milióna, uviedla podľa agentúry AFP Kosovská štatistická agentúra.
Etnickí Albánci tvoria približne 90 percent obyvateľstva, zatiaľ čo zastúpenie etnických Srbov zľahka presahuje tri percentá. Úradníci uviedli, že ich konečný údaj vychádza z odhadov celkového počtu etnických Srbov. Mnohí členovia srbskej menšiny sčítanie bojkotovali, najmä v obciach pri severnej hranici so Srbskom, uviedol šéf KSA Avni Kastrati.
Kosovo čelí masívnemu odlivu ľudí, ktorí sa sťahujú do zahraničia. Podľa oficiálnych odhadov 800-tisíc Kosovčanov žije a pracuje v členských štátoch Únie, pričom polovica z nich býva v Nemecku.
Kosovčania, ktorí zo svojej krajiny odišli, už dlho pre Kosovo predstavujú zdroj záchrany, keďže svojim rodinám vo vlasti ročne posielajú spolu stovky miliónov eur.
Sčítanie ľudu je chúlostivou záležitosťou v mnohých balkánskych krajinách, kde klesajúca pôrodnosť, masová migrácia a etnické napätie sťažujú snahu o získanie presných údajov o počte obyvateľov. V Kosove bolo sčítanie v posledných rokoch opakovane odkladané.
Nepriateľstvo medzi Kosovom a Srbskom pretrváva od konca vojny medzi srbskými silami a povstalcami z radov etnických Albáncov na konci 90. rokov. Kosovo je bývalá srbská provincia, ktorá v roku 2008 vyhlásila nezávislosť. Belehrad však jeho samostatnosť odmieta uznať.