StoryEditor

Najvyšší súd USA súhlasí s vypočutím v kauze zákazu platformy TikTok v Spojených štátoch

19.12.2024, 07:27
Autor:
TASRTASR

Trojčlenný senát amerického odvolacieho súdu začiatkom decembra jednomyseľne potvrdil predpoklad vyplývajúci zo zákona, že odpredaj TikToku z čínskeho vlastníctva "je nevyhnutný na ochranu našej národnej bezpečnosti".

Najvyšší súd USA v stredu súhlasil s tým, že sa bude zaoberať odvolaním spoločnosti TikTok proti zákonu, ktorý by jej čínskeho vlastníka - spoločnosť ByteDance - prinútil predať túto platformu na zdieľanie videí alebo ju zatvoriť. Informovala o tom agentúra AFP.

Najvyšší súd naplánoval ústne vyjadrenia v tejto veci na 10. januára, teda deväť dní pred tým, ako bude TikTok čeliť zákazu, ak sa spoločnosť ByteDance populárnej aplikácie nezbaví.

Zákon, ktorý v apríli podpísal prezident Joe Biden, by v USA zablokoval TikTok v obchodoch s aplikáciami a vo webových hostingových službách v prípade, ak by spoločnosť ByteDance nepredala svoj podiel do 19. januára.

TikTok tvrdí, že zákon Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act porušuje jeho práva na slobodu prejavu podľa prvého dodatku Ústavy USA.

image

Sýrski povstalci by si mali vziať ponaučenie z izolácie Talibanu, vraví Blinken

Ak by zákon nadobudol účinnosť, zrušil by jednu z najpopulárnejších amerických platforiem, a to deň pred prezidentskou inauguráciou, upozornila spoločnosť TikTok a varovala, že to následne "umlčí" mnohých Američanov, ktorí platformu využívajú na komunikáciu o politike, obchode, umení a iných veciach verejného záujmu. TikTok tiež upozornil, že ho využíva "nespočetné množstvo malých podnikov", ktorí v takom prípade "tiež utrpia značné a nenapraviteľné peňažné škody" a ich konkurencia získa výhodu.

Hovorca TikToku uviedol, že spoločnosť potešilo rozhodnutie Najvyššieho súdu. Vyjadril nádej, že súd uzná zákaz TikToku za protiústavný, takže viac ako 170 miliónov používateľov platformy v USA bude môcť pokračovať v jej využívaní.

Potenciálny zákaz by mohol vyostriť vzťahy medzi USA a Čínou práve v čase, keď sa Donald Trump pripravuje na nástup do funkcie prezidenta 20. januára 2025.

Trump v pondelok na tlačovej konferencii povedal, že má pre TikTok "teplé miesto" a že jeho administratíva sa touto aplikáciou a jej potenciálnym zákazom bude zaoberať.

Trump sa nechtiac stal spojencom TikToku v súvislosti s obavami, že zákaz tejto aplikácie by prospel najmä spoločnosti Meta, materskej spoločnosti Facebooku, ktorú vlastní Mark Zuckerberg a ktorá zvolenému prezidentovi svojho času zablokovala FB konto.

AFP konštatuje, že Trumpova podpora TikToku znamená obrat oproti jeho prvému funkčnému obdobiu, keď sa pokúsil aplikáciu zakázať pre podobné bezpečnostné obavy.

Súčasná americká vláda tvrdí, že TikTok umožňuje Pekingu zhromažďovať údaje a špehovať svojich používateľov. Panuje aj podozrenie, že táto služba slúži na šírenie propagandy - Čína a spoločnosť ByteDance však tieto tvrdenia dôrazne popierajú.

Trojčlenný senát amerického odvolacieho súdu začiatkom decembra jednomyseľne potvrdil predpoklad vyplývajúci zo zákona, že odpredaj TikToku z čínskeho vlastníctva "je nevyhnutný na ochranu našej národnej bezpečnosti".

01 - Modified: 2025-01-11 12:32:54 - Feat.: - Title: Snehová víchrica v USA znemožnila let tisíckam lietadiel 02 - Modified: 2025-01-11 06:25:18 - Feat.: - Title: Biden sa v stredu naposledy prihovorí Američanom ako prezident 03 - Modified: 2025-01-10 19:59:18 - Feat.: - Title: Juh Spojených štátov zasiahli snehové búrky, pri nevydarenom vzlete sa zranili štyria ľudia 04 - Modified: 2025-01-10 17:00:00 - Feat.: - Title: Trhy v USA majú za sebou silný rok, ktorý sa niesol v znamení umelej inteligencie 05 - Modified: 2025-01-10 14:45:28 - Feat.: - Title: Naším jediným partnerom v Sýrii sú USA, odkázal Francúzsku šéf tureckej diplomacie
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
11. január 2025 15:33