Ruská diplomacia dnes obvinila Ukrajinu z toho, že v septembri s pomocou dronov zhadzovala muníciu s bielym fosforom.
Kyjev podľa Reuters označil vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí za nepravdivé a nezmyselné a naopak obvinil Moskvu, že vo vojne používa zakázané chemické látky, medzi ktoré sa radí aj fosfor.
"Úrady našej krajiny spoločne s ruským ministerstvom obrany dostali nezvratné dôkazy o opakovanom použití munície s bielym fosforom, ktorú ozbrojené sily Ukrajiny v septembri zhadzovali z bezpilotných lietadiel," povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.
Podrobnosti o dôkazoch ale hovorkyňa neuviedla, podotýka Reuters. Nespomenula ani miesto, kde k zhadzovaniu chemickej zbrane malo dôjsť. Rusko s Ukrajinou bojuje pozdĺž stovky kilometrov dlhej frontovej línie na ukrajinskom území. Tento rok v lete ukrajinské jednotky vnikli naopak na ruské územie, a to do Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou.
Ukrajinská tajná služba SBU v pondelok oznámila, že podozrieva šéfa radiačnej, chemickej a biologickej ochrany ruskej armády Igora Kirillova zo spáchania vojnových zločinov. Na jeho príkaz sa viac ako 4800-krát použila chemická munícia, kvôli ktorej bolo hospitalizovaných 2000 ukrajinských vojakov, napísala SBU na telegrame.
Kirillov zahynul toto utorka v Moskve, keď v jeho blízkosti vybuchla bomba umiestnená na elektrickej kolobežke. K atentátu sa prihlásila práve ukrajinská SBU.
V máji americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že zaznamenalo použitie chemickej zbrane chlorpikrinu proti ukrajinským jednotkám, pripomenul Reuters. Moskva obvinenia z použitia chemických zbraní na Ukrajine odmietla.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vtedy podľa agentúry AFP uviedla, že Ukrajina nepredložila dostatočné podložené dôkazy o ich použití Ruskom.
Biely fosfor priľne na koži aj oblečení a pri kontakte s kyslíkom sa okamžite vznieti, čím vzniká dym škodlivý pre oči a dýchacie cesty. Tento druh chemickej zbrane môže tiež spôsobiť hlboké a vážne popáleniny, ktoré prenikajú aj cez kosti, informuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).