Ministerstvo vnútra pripravilo metodické pokyny pre vyhodnocovanie rizík bombových hrozieb. Medzi ich hlavné ciele patrí zníženie úrovne zraniteľnosti inštitúcií, ktoré bombovú hrozbu dostanú. Vyplýva to z materiálu, ktorý vláda na stredajšom rokovaní vzala na vedomie.
"Metodika je určená predovšetkým pre vzdelávacie inštitúcie, súdy, štátne a samosprávne inštitúcie (ministerstvá, úrady, magistráty a iné), zdravotnícke zariadenia (nemocnice, ozdravné zariadenia, kliniky a iné), objekty kritickej infraštruktúry (elektrárne, železnice, letiská a iné), náboženské organizácie (kostoly, modlitebne a iné), súkromné spoločnosti alebo subjekty (banky, obchodné centrá, komunitné centrá a iné), ako aj pre predstaviteľov verejnej moci," uviedol rezort v materiáli.
V prípade konkrétnej udalosti by podľa metodiky mal personál konať vopred dohodnutým spôsobom bez potreby improvizácie. Rezort pripravil aj brožúru, ktorú chce distribuovať.
Z materiálu vyplýva, že v prípade ohlásenia bombovej hrozby telefonicky by sa mal prijímateľ pokúsiť zistiť čo najviac informácií o útočníkovi či o výbušnom zariadení. V prípade e-mailu by ho mal prijímateľ uložiť s celým jeho obsahom, no žiadne hypertextové odkazy či prílohy by nemal otvárať.
Materiál rozlišuje medzi tromi stupňami rizika. Na základe nich by sa zodpovedná osoba mala rozhodnúť, či priestory vizuálne prehľadá, či ich uzavrie alebo ich evakuuje. Pri prehľadávaní priestorov by malo byť prítomné minimálne množstvo ľudí, používanie digitálnych komunikačných prostriedkov by malo byť obmedzené. Ak sa nájde podozrivý predmet, prístup k nemu by mal byť zamedzený a je potrebné jeho prítomnosť nahlásiť zodpovednej osobe, napríklad riaditeľovi.