Pred "represívnou mašinériou" prezidenta Daniela Ortegu, potláčajúcou v Nikarague akýkoľvek nesúhlas, nie je nikto v bezpečí. V utorok to uviedla ľudskoprávna skupina Amnesty International (AI).
"Od domorodých vodcov, novinárov, obhajcov ľudských práv a všetkých, ktorí sú považovaní za riziko pre vládnu politiku, úrady pokračujú v upevňovaní atmosféry strachu, v ktorej sa disent trestá väzením, vyhnanstvom alebo zmiznutím," uviedla riaditeľka AI pre Ameriku Ana Piquerová.
Varovanie prišlo v čase, keď AI vyhlásila Brooklyna Riveru, domorodého vodcu z kmeňa Miskito, za väzňa svedomia a vyzvala nikaragujské orgány, aby ho okamžite prepustili.
Od protivládnych protestov v roku 2018, ktoré Ortega označil za pokus o štátny prevrat podporovaný Spojenými štátmi, boli stovky ľudí "nespravodlivo uväznené" a tisíce ďalších boli nútené odísť do exilu, tvrdí AI.
Ortega, 79-ročný bývalý partizán, od svojho návratu k moci v roku 2007 uplatňuje čoraz autoritárskejšie praktiky a prevzal kontrolu nad všetkými zložkami štátu.
Jeho vláda sa zameriava na kritikov a od potlačenia protestov v roku 2018, pri ktorých podľa OSN zahynulo viac ako 300 ľudí, zatvorila vyše 5-tisíc mimovládnych organizácií. Väčšina nezávislých a opozičných médií v súčasnosti funguje zo zahraničia, píše AFP.
Od februára 2023 bolo približne 450 politikov, podnikateľov, novinárov, intelektuálov, aktivistov za ľudské práva a náboženských predstaviteľov zbavených štátneho občianstva na základe obvinení z "vlastizrady".
Amnesty International vyzvala Ortegovu vládu, aby "okamžite zastavila všetky represívne praktiky", zaručila ľudské práva a ukončila "kriminalizáciu disentu".