Novela vysokoškolského zákona uzatvára akademické prostredie a prispeje k "exodu" mladých. Tvrdí to opozičné PS s tým, že novelizácia prináša aj posilnenie právomocí vedenia univerzít na úkor ich otvorenosti.
Hnutie to uviedlo v reakcii na novelu zákona o vysokých školách (VŠ), ktorú v uplynulom týždni schválili poslanci Národnej rady. Okrem iného prináša zmenu v kreovaní správnej rady verejnej vysokej školy.
"Minister novelou opäť mení zloženie správnych rád vysokých škôl tak, aby väčšinu mali členovia menovaní akademickým senátom na úkor externých odborníkov a odborníčok. Pri rozhodovaní o dlhodobom zámere budú zástupcovia verejnosti prakticky bezmocní, keďže potrebná nadpolovičná väčšina ostáva v rukách zástupcov akademického prostredia," uviedla v stanovisku poslankyňa za PS Ingrid Kosová.
Hnutie tiež upozornilo, že pri výbere kandidátov na funkčného docenta či profesora novela výrazne posilňuje kompetenciu dekana a obmedzuje aj právomoci akademického senátu a vedeckej rady, čo podľa poslankyne Tiny Gažovičovej (PS) výrazne zníži transparentnosť a kvalitu rozhodovania.
"Koalícia presadila cez poslanca Lučanského aj neopodstatnený návrh na predĺženie funkčného obdobia rektora, čo zásadne oslabí dynamiku rozhodovania a inovácií," dodala Gažovičová.
Podľa schválenej novely bude minister školstva vymenúvať o jedného člena správnej rady verejnej VŠ menej ako akademický senát.
Nová legislatíva prináša aj úpravu lehôt na vyhlásenie voľby rektora, upravuje pôsobnosť akademického senátu, spôsob obsadzovania miest vedúcich zamestnancov verejnej VŠ či kvalifikačné predpoklady na obsadzovanie funkčného miesta docenta a profesora. Po novom bude môcť tá istá osoba vykonávať funkciu rektora aj dekana dlhšie. Namiesto dvoch bude môcť rektor alebo dekan vykonávať funkciu najviac v troch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach.