Amnestia v Sýrii sa nevzťahuje na tých, ktorí sa v dobách minulého režimu podieľali na mučení a vraždení väzňov. Podľa agentúry Reuters to dnes na sieti Telegram oznámil nový faktický vládca krajiny Ahmad Šara, predtým známy predovšetkým pod svojím bojovým menom Abú Muhammad Džúlaní, ktorý je vodcom islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS).
"Budeme ich prenasledovať. Zároveň žiadame tie krajiny, do ktorých utiekli, aby ich vydali, aby sme tak mohli dosiahnuť spravodlivosť," uviedol Šara. HTS už v sobotu, teda deň pred pádom režimu prezidenta Bašára Asada, vyhlásilo amnestiu pre vojakov odvedených do sýrskej armády.
Vydanie zatykačov na asi 160 osôb spojených s Asadovým režimom, ktorí sú vinení z porušovania ľudských práv a vojnových zločinov, dnes potvrdil aj novomenovaný premiér prechodnej vlády Muhammad Bašír.
Hoci Bašír je predsedom vlády, faktickým vládcom Sýrie je po páde Bašára Asada práve Ahmad Šara. Niektoré veľké oblasti krajiny však aj naďalej nemá pod kontrolou prechodná vláda ani HTS, ale iné zoskupenia ako Kurdmi vedená koalícia Sýrskych demokratických síl (SDF) alebo Tureckom podporovaná Sýrska národná armáda (SNA).
Režim prezidenta Asada sa zrútil v nedeľu, islamistickí povstalci z zoskupenia HTS na konci novembra začali proti vládnym vojskám ofenzívu. Asad funkciu prezidenta Sýrie prevzal v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza Asada, ktorý v krajine vládol od roku 1971.