ovozélandská vláda oznámila, že chce zakázať psie dostihy. Odkazuje na údajne neprijateľne vysokú mieru zranenia zvierat. Preteky v krajine dlhodobo čelia kritike, niektorí chovatelia čelia obvineniu z týrania psov či ich dopingu. Ochrancovia zvierat oznámenie privítali, dostihovú asociáciu nepotešilo, píše web BBC.
Vláda plánuje utlmiť priemysel s psími dostihami počas nasledujúcich 20 mesiacov. Chce tak poskytnúť chovateľom čas na umiestnenie psov v nových domovoch a ľuďom pracujúcim v tomto sektore, aby si našli inú prácu.
"Napriek významnému pokroku, ktorý priemysel s psími pretekmi v posledných rokoch urobil, percento psov, ktorí sa pri pretekoch zrania, zostáva trvalo vysoké. Prišiel čas urobiť to najlepšie v záujme zvierat, "uviedol dnes vo vyhlásení minister pre dostihy a novozélandský vicepremiér Winston Peters. Vláda preto dnes predstavila návrh zákona, ktorý má zabrániť zbytočnému umieraniu dostihových psov a bude podľa Petersa urýchlene prerokovaný.
Za posledných desať rokov sa psími dostihami zaoberali celkovo tri štúdie a všetky odporúčali urobiť v tejto aktivite významné zmeny. V roku 2021 podľa novozélandských médií pošlo 232 dostihových psov a 900 ich utrpelo zranenia. Za ďalšieho dva a pol roka zaznamenali ochrancovia zvierat z novozélandskej organizácie Safe viac ako 2500 zranení a takmer 30 mŕtvych psov. V krajine žije odhadom 2900 dostihových psov.
Ochrancovia zvierat, ktorí dlho bojovali za koniec psích dostihov na Novom Zélande, dnešné oznámenie novozélandskej vlády privítali. Organizácia Safe to označila za "monumentálne víťazstvo pre práva zvierat". Najstaršia zvieracia charita SPCA je z kroku nadšená a vyzvala ďalšie krajiny, kde sú psie závody legálne, aby rozhodnutie novozélandskej vlády ich zrušiť nasledovali.
Asociácia klubov dostihových psov na Novom Zélande je návrhom vlády "zničená", napísala agentúra Reuters. Podľa jej predsedu Seana Hannana sa obáva možného kultúrneho a ekonomického vákua, ktoré rozhodnutie v krajine vytvorí. Psie dostihy tvoria 8,5 percenta novozélandského dostihového priemyslu v hodnote 1,3 miliardy novozélandských dolárov, v ktorom je na plný úväzok zamestnaných vyše 1000 ľudí, píše s odvolaním sa na štatistiky Reuters.
"Rozhodnutie vlády skoncovať s týmto odvetvím nás hlboko sklamalo. Prehliada významný pokrok, ktorý sme dosiahli," povedal Hannan s tým, že vyzval vládu, aby krok prehodnotila.
Okrem Nového Zélandu sú komerčné závody psov povolené v Austrálii, Írsku, Británii a Spojených štátoch.