Samosprávy nie sú zodpovedné za vysoký verejný dlh. Napriek tomu sa ich výrazne dotknú konsolidačné opatrenia schválené v štátnom rozpočte a ďalšie zmeny zákonov prijatých v roku 2024.
Výrazne to ohrozuje finančnú stabilitu samospráv. Počas schvaľovania návrhu rozpočtu Trenčína na rok 2025 to povedal primátor mesta Richard Rybníček.
Rybníček spomenul zvýšenie DPH, plnenie mzdových záväzkov v dôsledku rastu minimálnej mzdy a vyplateniu 800-eurových odmien na jedného zamestnanca, transakčnú daň, športové poukazy, pokračujúcu infláciu, neisté ceny energií i zmenu systému financovania materských škôl. Doplatok mesta na materské školy z iných zdrojov bude v budúcom roku asi 700-tisíc eur.
"Pohár už pretiekol a takto sa ďalej fungovať nedá. V januári predložíme (Únia miest Slovenska - pozn. red.) návrh na zmenu financovania územnej samosprávy. Budeme považovať za spravodlivé, aby sa dane v mestách a obciach rozdeľovali podľa ich daňovej sily. A aby na regionálne rozdiely v rámci Slovenska nedoplácali mestá. Považujeme to za solidaritu, ktorá neplní účel," zdôraznil Rybníček s tým, že ak to zostane v súčasnom stave, financovanie miest a obcí je do budúcnosti neudržateľné.
Zastupiteľstvo schválilo v utorok rozpočet na budúci rok v celkovej výške 167 miliónov eur. Rozpočet podľa Rybníčka pripravovala radnica od júla v čase, keď sa zverejňovali navrhnuté konsolidačné opatrenia a nové zákony.
Všetky zákony a opatrenia podľa neho nebolo možné relevantne premietnuť do návrhu rozpočtu. V roku 2025 chce preto iniciovať poskytnutie dodatočných zdrojov pre samosprávy na krytie výdavkov.
Z pohľadu rozvoja mesta budú podľa primátora v Trenčíne prebiehať najväčšie investície za posledné desiatky rokov. Kapitálové výdavky sú rozpočtované na "neuveriteľných" 92 miliónov eur.
Súvisí to s titulom Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 a dvoma úvermi z Environmentálneho fondu na rekonštrukciu verejného osvetlenia.
Najväčšími investičnými akciami v budúcom roku bude rekonštrukcia ulíc Hviezdoslavova, Jaselská a Vajanského, rekonštrukcia zimného štadióna, rekonštrukcia detských jaslí, výmena tribún a palubovky v športovej hale, začiatok rekonštrukcie starého železničného mosta či ďalšie investície.
"Sme si vedomí rizík, ktoré vyplývajú napríklad z príjmov rozpočtovaných od štátu, zo zdĺhavých procesov pri verejných obstarávaniach. V súvislosti s realizáciou investičných akcií môžu mestu vzniknúť ďalšie neoprávnené výdavky. Dôraz preto budeme klásť na priebežné monitorovanie príjmov a výdavkov," doplnil Rybníček.
Predpokladá, že pri schvaľovaní záverečného účtu za rok 2024 dôjde k revízii a zreálneniu časti príjmov a výdavkov rozpočtu na budúci rok.