Októbrový rast priemyselnej produkcie o 1,3 percenta medziročne je podľa analytikov pozitívnou správou, no vývoj ekonomiky do budúcnosti podľa nich zostáva neistý. Ovplyvňovať ďalší rast budú ceny energií, oživenie zahraničného dopytu a tiež hrozba zvýšenia ciel na dovoz tovarov do USA.
"Priemysel v októbri príjemne prekvapil. Napriek menej priaznivému bázickému efektu si na rozdiel od našich očakávaní dokázal udržať rast aj v medziročnom porovnaní, hoci jeho dynamika sa predsa len mierne spomalila," uviedol analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.
Rast priemyslu z posledných mesiacov podľa neho bude v nasledujúcom období tlmený vplyvom energetickej krízy či transformáciou európskeho automobilového priemyslu. "Výzvou pre slovenský priemysel bude v budúcom roku aj nová Trumpova administratíva, ktorá sa netají zámerom zaviesť nové dovozné clá. Do USA napríklad smeruje približne 11 percent slovenských vývozov áut," dodal analytik.
Za celý tento rok by podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka mala priemyselná produkcia vzrásť o necelé dve percentá a v budúcom roku by aj v dôsledku nábehu novej výroby a istého impulzu zo zahraničia mohlo byť tempo rastu o niečo vyššie.
"Počítame s nábehom niektorých výrobných liniek, avšak najväčší impulz bude prichádzať v ďalších rokoch, najmä 2027, keď dôjde k plnému nábehu výroby Volva a čínskeho Gotionu v Šuranoch, a teda aj pozitívnemu efektu v celých dodávateľských reťazcoch," priblížil Horňák.
Podľa Koršňáka by sa paradoxne mohla produkcia áut na Slovensku na prelome rokov ešte zvýšiť, a to v prípade, ak by sa americkí predajcovia snažili "predzásobiť" európskymi autami pred zavedením nových ciel.
"Vplyv krátkodobej stabilizácie v nemeckej ekonomike na začiatku jesene sa pozitívne prejavil aj na dopyte po priemyselných produktoch," upozornil analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Výstup za celý rok je však stále medziročne slabší a analytik očakáva, že po krátkodobom "nadýchnutí" sa bude negatívny trend vývoja v európskom priemysle opätovne doliehať aj na našich výrobcov. "Hrozba nových obchodných ciel americkej administratívy, ale aj vyššie daňové a inflačné zaťaženie v domácom prostredí sa budú negatívne prejavovať minimálne v celej polovici budúceho roka. Príspevok priemyslu k ekonomickému rastu tak ostane negatívny, pričom posledné údaje sú skôr povestným tichom pred búrkou," varuje analytik.