Palestínčania sedia uprostred trosiek na mieste izraelského útoku v Nusajráte v centrálnom Pásme Gazy. FOTO: Reuters
StoryEditor

Izrael v Pásme Gazy pácha genocídu Palestínčanov, tvrdí Amnesty International

05.12.2024, 11:59
Autor:
TASRTASR

Izrael odmietol tvrdenia ľudskoprávnej organizácie. Jej výskumnú správu označil za vymyslenú a úplne nepravdivú.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International obvinila Izrael z páchania genocídy Palestínčanov v Pásme Gazy. Vo svojej výskumnej správe vydanej vo štvrtok uviedla, že Izrael počas svojej vojenskej ofenzívy, spustenej po teroristickom útoku militantného hnutia Hamas naň zo 7. októbra 2023, rozpútal "peklo" a ničenie namierené na palestínsku populáciu v pobrežnej enkláve, pričom ho vykonáva "bezostyšne, nepretržite a úplne beztrestne".

Informovala o tom koordinátorka komunikácie Amnesty International Slovensko Daniela Mužíková.

Izrael sa dopustil činov, ktoré zakazuje Dohovor o zabránení a trestaní zločinu genocídy, a "to s konkrétnym úmyslom zničiť palestínsku populáciu Pásma Gazy", tvrdí známa organizácia v takmer 300-stranovej správe.

Tieto činy podľa nej zahŕňajú usmrtenie Palestínčanov, spôsobenie ťažkých ublížení na tele alebo duševných porúch, ako aj úmyselné uvedenie palestínskej populácie do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie.

image

Izraelčania sa „usídľujú“ v Gaze. Opevňujú základne, stavajú cesty aj vodovody

Budíček pre medzinárodné spoločenstvo

"Mesiac po mesiaci sa Izrael správal k Palestínčanom v Pásme Gazy ako k menejcennej skupine ľudí, ktorá nie je hodná ľudských práv a dôstojnosti. Naše usvedčujúce zistenia musia poslúžiť ako budíček pre medzinárodné spoločenstvo: toto je genocída. Musí to okamžite prestať," vyhlásila generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamardová.

Správa ľudskoprávnej organizácie skúmala deväť mesiacov - od 7. októbra 2023 do začiatku júla 2024 - "izraelské porušovanie ľudských práv" v Pásme Gazy. Je založená na rozhovoroch s 212 ľuďmi vrátane palestínskych preživších, svedkov, orgánov samosprávy v Gaze i zdravotníckeho personálu. Vykonaný bol aj terénny výskum a analýza vizuálnych a digitálnych dôkazov vrátane satelitných snímok.

image

V Pásme Gazy je anarchia, hlad a rabovanie. Počet znásilnení a zneužití detí rastie

Amnesty od minulého októbra preskúmala najmenej 15 leteckých útokov, ktoré údajne zámerne spôsobili veľký počet civilných obetí. Množstvo z ľudí, ktorí prišli o život pri izraelskom ťažení, sa podľa organizácie stalo obeťou útokov, pri ktorých izraelská armáda zámerne nerozlišovala medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi.

"Vzhľadom na predchádzajúci kontext vyvlastňovania, apartheidu a nezákonnej vojenskej okupácie (palestínskeho územia), v rámci ktorého došlo k spáchaniu týchto činov, sme mohli dospieť k jedinému logickému záveru: Zámerom Izraela je fyzické zničenie Palestínčanov a Palestínčaniek v Pásme Gazy, či už ide o zámer súbežný s vojenským cieľom zničiť Hamas, alebo o prostriedok na dosiahnutie takto stanoveného cieľa," upozornila Callamardová.

Izrael obvinenia odmieta 

Podľa odborníkov, na ktorých sa organizácia odvolala, nedošlo k takému obrovskému a rýchlemu ničeniu v žiadnom inom konflikte v 21. storočí. Upozornila, že veľké časti Pásma Gazy sa v dôsledku izraelských útokov stali neobývateľnými.

Výskumná správa tvrdí, že Izrael celé mesiace pokračoval v páchaní genocídnych činov, pričom predstavitelia, ktorí o takomto postupe rozhodli, si boli plne vedomí nenapraviteľných škôd, ktoré tým Palestínčanom spôsobujú. Podľa Amnesty tiež ignorovali nespočetné varovania pred katastrofálnou humanitárnou situáciou, ako aj právne záväzné rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora (ICC).

Izrael odmietol tvrdenia ľudskoprávnej organizácie o páchaní genocídy Palestínčanov v Pásme Gazy. Jej výskumnú správu, ktorá ho z tohto zločinu obvinila, označil za vymyslenú a úplne nepravdivú, informuje agentúra AFP.

image

Trumpov vyslanec pre Blízky východ sa usiluje o prímerie v Pásme Gazy

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení nazvalo Amnesty International "odpornou a fanatickou organizáciou". Jej najnovšia správa sa podľa neho zakladá na lžiach.

Ministerstvo ďalej tvrdí, že "genocídny" bol v skutočnosti útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023, a nie izraelská odvetná ofenzíva v Pásme Gazy. "Izrael sa bráni a koná v súlade s medzinárodným právom," píše sa vo vyhlásení.

Militanti z Hamasu a ďalších ozbrojených skupín podnikli 7. októbra 2023 bezprecedentný útok na Izrael. Zabili pri ňom približne 1200 ľudí a ďalších asi 250 osôb uniesli do pobrežnej palestínskej enklávy. V Pásme Gazy sa podľa informácií médií stále nachádza približne 100 rukojemníkov. Predpokladá sa však, že najmenej tretina z nich je mŕtva.

Izraelské ťaženie v Pásme Gazy si doteraz vyžiadalo najmenej 44.500 obetí na životoch, pričom ide prevažne o civilistov. Vyplýva to z údajov Hamasom riadeného ministerstva zdravotníctva, ktoré OSN považuje za spoľahlivé.

01 - Modified: 2024-12-19 06:40:29 - Feat.: - Title: Izraelská armáda zachytila raketu vypálenú z Jemenu 02 - Modified: 2024-12-19 05:38:34 - Feat.: - Title: Izrael v odvete za raketový útok podnikol nálety na húsíjské ciele v Jemene 03 - Modified: 2024-12-18 13:24:52 - Feat.: - Title: Sprostredkovatelia zintenzívnili úsilie o prímerie v Pásme Gazy 04 - Modified: 2024-12-17 18:59:18 - Feat.: - Title: Netanjahu sa zúčastnil na bezpečnostnej porade na hore Hermon v Golanoch 05 - Modified: 2024-12-17 15:41:42 - Feat.: - Title: Hovorca izraelského premiéra poprel správu, že Netanjahu odišiel rokovať s Hamasom do Káhiry
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
19. december 2024 10:25