Biely dom v utorok oznámil, že pozorne monitoruje situáciu v Južnej Kórei, kde prezident Jun Sok-jol vyhlásil mimoriadne stanné právo. Čínske veľvyslanectvo v Soule po Junovom kroku vyzvalo svojich občanov na opatrnosť, píšu agentúry Jonhap a AFP.
Jun uviedol, že k vyhláseniu stanného práva sa musel uchýliť, aby bol uchránený ústavný poriadok. Obvinil opozíciu, že protištátnymi aktivitami ochromila parlament. Ten podľa najnovších správ medzičasom odhlasoval zrušenie stanného práva.
"Administratíva je v kontakte s vládou Kórejskej republiky a pozorne sleduje situáciu," oznámil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť. V Južnej Kórei sa nachádza približne 28 500 amerických vojakov, ktorí krajinu chránia pred susednou Severnou Kóreou, pripomína AFP.
K vyhláseniu stanného práva došlo po tom, ako opozičná Demokratická strana v parlamentnom rozpočtovom výbore schválila návrh zníženia rozpočtu a predložila návrhy na obžalobu štátneho audítora a hlavného prokurátora, upresňuje Jonhap.
Vojenské velenie, ktoré na základe rozhodnutia prezidenta prevzalo viacero právomocí, vydalo dekrét zakazujúci všetky politické aktivity vrátane protestov a činnosti politických strán. Vojenské jednotky po vyhlásení vstúpili do areálu Národného zhromaždenia a pokúsili sa vstúpiť do hlavnej budovy parlamentu. Pred budovou parlamentu boli umiestnené barikády.
Na vyhlásenie stanného práva reagovalo aj čínske veľvyslanectvo v Soule, ktoré svojim občanom v Južnej Kórei odporučilo, aby zachovali pokoj, "zvýšili bezpečnostné povedomie, obmedzili zbytočné vychádzky a boli opatrní pri vyjadrovaní politických názorov".
Ide o prvé vyhlásenie stanného práva od demokratizácie krajiny v roku 1987. Naposledy bolo stanné právo v Južnej Kórei vyhlásené v októbri 1979, píše AP.