Súd belgickému štátu pondelok prikázal zaplatiť reparácie piatim ženám, ktoré boli násilne umiestnené do sirotinca ešte v koloniálnej ére. Podľa sudcov tento postup predstavoval zločin proti ľudskosti.
Odvolací súd v Bruseli zrušil skoršie rozhodnutie, podľa ktorého odvtedy uplynulo príliš veľa času, a uviedol, že ženy boli unesené pri "neľudskom čine prenasledovania". V súčasnosti majú viac ako 70 rokov.
"Odvolateľky, ktoré sa narodili v Belgickom Kongu, uniesol belgický štát od svojich matiek bez ich súhlasu pred dosiahnutím siedmich rokov," uviedol súd.
Išlo o "plán systematického hľadania a unášania detí narodených matke čiernej pleti a bielemu otcovi, ktoré vychovala ich matka v Belgickom Kongu, a to výlučne kvôli ich pôvodu," dodal súd. Ženy požadovali odškodnenie 50.000 eur pre každú.
"Vyhrali sme," reagovala pre AFP Michele Hirschová, ich právnička.
Belgicko sa v roku formálne 2019 ospravedlnilo rasovo zmiešaným potomkom bielych kolonistov. Išlo o deti narodené zo zväzku medzi černoškou a belochom, ktoré ich otec neuznal a nebolo im dovolené miešať sa ani s belochmi, ani s Afričanmi. Boli preto odoberané matkám a umiestnené do sirotincov, ktoré zvyčajne prevádzkovala katolícka cirkev. Keď Belgické Kongo v roku 1960 získalo nezávislosť, ostali opustené.
Postup štátu predstavoval zločin proti ľudskosti a preto nepodlieha premlčaniu v súlade s rezolúciou OSN prijatou po 2. svetovej vojne, uviedol súd.
"Súd nariadil belgickému štátu, aby nahradil odvolateľkám morálnu ujmu vyplývajúcu zo straty ich vzťahu k matke a poškodenia ich identity a ich spojenia s ich pôvodným prostredím," uviedol vo vyhlásení.