Na 133 stúpol počet obetí sektárskych zrážok na severozápade Pakistanu, pretože kmeňoví starší nedokázali zabezpečiť prímerie medzi znepriatelenými komunitami sunnitských a šiitských moslimov, oznámila v pondelok regionálna vláda.
Pakistan je prevažne sunnitská krajina. V okrese Kurrám v provincii Chajbar Paštúnchvá pri hraniciach s Afganistanom žije veľké množstvo šiitov a obe komunity tam už desaťročia vedú spory.
Od 21. novembra prišlo pri sporadických zrážkach o život najmenej 133 ľudí a 177 osôb utrpelo zranenia, uvádza sa vo vyhlásení po zasadnutí provinčnej vlády. Pre zabezpečenie prímeria, ktoré sa doteraz nepodarilo dosiahnuť, bola vytvorená kmeňová džirga (rada starších).
"Bunkre zriadené ozbrojenými skupinami v Kurráme budú demontované a ťažké zbrane skonfiškované," dodáva sa vo vyhlásení.
Najnovšie boje vypukli minulý týždeň vo štvrtok, keď boli prepadnuté dva samostatné konvoje šiitských moslimov cestujúcich v sprievode polície a zahynulo viac ako 40 ľudí.
V dôsledku niekoľkodňových bojov s použitím ľahkých i ťažkých zbraní sa život v danej oblasti zastavil, hlavné cesty boli uzavreté a prerušené mobilné telefónne služby. To spôsobilo výrazný nedostatok potravín aj liekov.
Vysokopostavený bezpečnostný predstaviteľ v provinčnom hlavnom meste Péšávar pod podmienkou zachovania anonymity v piatok pre AFP uviedol, že úrady s pomocou kmeňových starších sú "blízko k dosiahnutiu prímeria". Dve predchádzajúce dohody nedokázali zastaviť boje.
Polícia pravidelne zápasí s násilnosťami v Kurráme, ktorý bol súčasťou poloautonómneho kmeňového územia spravovaného federálne. V roku 2018 ho zlúčili s provinciou Chajbar Paštúnchvá.
Komisia pre ľudské práva v Pakistane (HRCP) uviedla, že od júla do októbra bolo v tomto regióne pri sektárskych zrážkach zabitých 79 osôb. Príčinou sú spory o pôdu v hornatom regióne vyvolané napätím medzi komunitami, ktoré sa hlásia k rôznym vetvám islamu.