Bezpečnostné zložky z desiatok krajín zhabali počas šesťtýždňovej protidrogovej operácie až 225 ton kokaínu a odhalili novú tichomorskú pašerácku trasu, ktorá vedie z Južnej Ameriky do Austrálie. Podľa agentúry AFP to v stredu uviedlo velenie kolumbijského námorníctva.
Do operácie Orion sa zapojili bezpečnostné zložky zo Spojených štátov, Brazílie, Španielska, Holandska a niekoľkých ďalších krajín, ako aj viaceré medzinárodné organizácie.
Akcia sa uskutočnila v októbri a novembri, pričom sa zamerala na moria, pobrežia, rieky a prístavy po celom svete. Zadržaných bolo počas nej viac ako 400 podozrivých a zhabaných bolo viac ako 1400 ton drog - vrátane 225 ton kokaínu a 128 ton marihuany. Drogové kartely takto prišli o viac ako 8,4 miliardy dolárov.
Zástupca velenia kolumbijského námorníctva Orlando Enrique Grisales na brífingu spresnil, že sa podarilo zaistiť aj poloponorný kontajner z dreva a skleneného vlákna, ktorý smeroval do Austrálie s piatimi tonami kolumbijského kokaínu. Išlo o tretie takéto plavidlo objavené v danej oblasti.
Práve vďaka tomuto plavidlu bola odhalená nová trasa na pašovanie drog. Pašeráci na nej používajú sofistikované člny, ktoré dokážu prekonať vzdialenosť približne 10-tisíc míľ bez potreby dopĺňať palivo.
AFP dodala, že nová trasa je pre obchodníkov s drogami zaujímavá pre to, že kilogram kokaínu sa v Austrálii predáva za 240-tisíc dolárov, čo je cena asi šesťkrát vyššia ako v Spojených štátoch.
Počas operácie boli odhalené aj doteraz neznáme spojenectvá medzi kartelmi z Mexika, Brazílie, Kolumbie, Ekvádoru a Peru so skupinami z Európy a Oceánie.
"Nie je to len pyramídová štruktúra, akou boli kedysi kartely, dnes sú to spojené siete organizovaného zločinu," vysvetlil Grisales.
AFP podotkla, že Kolumbia je najväčším svetovým producentom a vývozcom kokaínu, pričom najmä do USA a Európy. Minulý rok táto juhoamerická krajina vytvorila nový rekord v produkcii kokaínu a pestovaní listu koky, z ktorého sa kokaín vyrába.