Francúzsky súd zakázal používanie korzického jazyka na rokovaní regionálneho zastupiteľstva tohto stredomorského ostrova. Zasadil tým úder korzickému hnutiu za nezávislosť, ktoré sa usiluje aj o presadzovanie väčšieho jazykového vplyvu. Informuje o tom agentúra AFP.
Používanie iného jazyka ako francúzštiny vo volených zastupiteľstvách je zakázané ústavou, uviedol v rozhodnutí odvolací správny súd v Marseille. "Jazyk republiky je francúzština a musí ho používať každá osoba vykonávajúca verejnú službu," citoval z francúzskej ústavy z roku 1958.
Vo Francúzsku sa stále hovorí niekoľkými desiatkami regionálnych jazykov a korzický jazyk je spolu s alsaským, baskickým a bretónskym jedným z hlavných používaných nefrancúzskych jazykov.
Obmedziť regionálne a miestne jazyky sa vo vysoko centralizovanom Francúzsku úrady snažili od čias Francúzskej revolúcie a považovali ich za sprievodný jav túžby po väčšej politickej nezávislosti od Paríža.
Prezident Emmanuel Macron minulý týždeň vyhlásil, že "regionálne jazyky boli nástrojom na rozdelenie národa". Francúzština bola podľa neho "tromfom jednoty krajiny".
Správny súd na ostrove minulý rok zrušil všetky rokovania samosprávneho zhromaždenia v korzickom jazyku a zamietol rozhodnutie Výkonnej rady Korziky (CDC), aby sa v rozpravách používal miestny jazyk. CDC sa voči tomu odvolala na súd vyššej inštancie.
Po negatívnom rozhodnutí súdu v Marseille sa chce obrátiť na Štátnu radu - najvyšší francúzsky súd, ktorý sa zaoberá záležitosťami týkajúcimi sa štátnych subjektov.
Korzika je integrálnou časťou Francúzskej republiky, ale najmä v oblasti kultúry a vzdelávania má väčšiu autonómiu ako iné francúzske územia. Na ostrove žije približne 350-tisíc stálych obyvateľov a každoročne sem prichádzajú zhruba tri milióny turistov.