Výber daní na Slovensku v minulom roku dosiahol 35,5 percenta hrubého domáceho produktu a bol tak druhý najvyšší v regióne Vyšehradskej štvorky za Poľskom (36 percent HDP). Zároveň bol desiaty najnižší zo štátov Európskej únie, ktorej priemer je na úrovni 40 percent HDP. Oproti predchádzajúcemu roku mierne vzrástol o 0,2 percentuálneho bodu, rastúci trend má od roku 2012. Poukázal na to Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
"Najväčšiu položku na príjme z daní tvoria fondy sociálneho a zdravotného poistenia s podielom 43,5 percenta. Druhou najväčšou položkou je výnos z dane z pridanej hodnoty s podielom 22,6 percenta na celkových daňových príjmoch," priblížil inštitút.
Zvyšovanie výberu daní bolo podľa ISA v predchádzajúcich rokoch spôsobené zvýšením daňového zaťaženia a efektívnejším výberom daní. Napríklad daňové zaťaženie priemerného slobodného bezdetného pracovníka stúplo z 39 percent ceny práce v roku 2011 na 41,5 percenta v roku 2022.
Efektívnosť výberu dane zobrazuje vývoj tzv. efektívnej daňovej sadzby (EDS), ktorá predstavuje podiel výnosu dane na daňovej základni. Tento podiel sa očisťuje o jednorazové vplyvy a legislatívne zmeny. "Čím vyššiu hodnotu EDS dosiahne, tým je vyššia úspešnosť výberu dane. Pri DPH hodnota EDS stúpala od minima v roku 2012 (12 percent) do vrcholu začiatkom roka 2021 (16,5 percenta). Najaktuálnejší údaj z apríla tohto roku je 15,6 percenta," doplnil inštitút.