Maďarsko si veľmi cení úsilie Kirgizska o globálnu bezpečnosť a pracuje na tom, aby krajina mala čo najširšiu spoluprácu nielen s Maďarskom, ale aj s Európskou úniou. Povedal to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v utorok v Biškeku na stretnutí s kirgizským prezidentom Sadyrom Žaparovom.
Orbán pripomenul, že jeho krajinu pred šiestimi rokmi prijali do Organizácie turkických štátov (OTS), predtým známej ako Rada pre spoluprácu turkicky hovoriacich štátov (Turkická rada), práve v Kirgizsku. "Odvtedy je Maďarsko členom tohto spoločenstva aj politicky," dodal.
Podľa slov maďarského premiéra robí Maďarsko ako člen Európskej únie dobrú službu kirgizskému ľudu a Kirgizsku tým, že koná v ich mene na fórach európskej politiky.
"Maďari tvoria národ, ktorý je dobrý v mieri, menej už vo vojne. V mieri môžeme podávať dobré výkony a sme radi, že aj Kirgizsko je na strane mieru, a tak sme obaja členmi globálnej promierovej väčšiny, pričom pracujeme a modlíme sa, aby pokoj prišiel čo najskôr," povedal Orbán.
Orbán pricestoval v utorok na oficiálnu návštevu Kirgizska, v rámci ktorej sa zúčastní aj na stretnutí Rady hláv štátov OTS, ktoré sa uskutoční v stredu v Biškeku.
Organizácia turkických štátov bola založená 3. októbra 2009. Členmi OTS sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan. Maďarsko a Turkménsko v nej majú štatút pozorovateľa. V roku 2025 sa v Budapešti uskutoční ďalšie neformálne zasadnutie OTS, na ktorom očakávajú aj kirgizského prezidenta.