Kenská pracovníčka s vlasmi Jemima Atienová strávila roky tým, že budovala svoje podnikanie na rušnom trhu Kenyatta v hlavnom meste Nairobi. S pandémiou covidu-19 však prišla o väčšinu svojich zákazníčok, ktoré si styling vlasov začali objednávať na internete. O jej príbehu informovala agentúra Reuters.
"Neviem ako sa dostať na sociálne siete," povedala 52-ročná podnikateľka. Jej výpoveď zapadá do širšieho kontextu rodových nerovností, keď keňania ťažia z rozvíjajúcej sa ekonomiky, ktorá sa presúva čoraz častejšie do online prostredia.
Platí to najmä pre takzvanú gig ekonomiku. Pre tú sú charakteristické krátkodobé pracovné zmluvy a zamestnávanie ľudí na voľnej nohe, čo je opak práce na dobu neurčitú, keď pracovník pôsobí ako zamestnanec so všetkými právami a výhodami.
Podnikanie Aténovej však dostalo nový impulz, keď objavila aplikáciu Braiding Nairobi (Pletenie copov v Nairobi). Pomocou nej si užívatelia objednajú kadernícke služby priamo k nim domov. Funguje podobne ako Uber alebo Glova ponúkajúci rozvážkové služby.
Aplikáciu Braiding Nairobi založila 25-ročná novinárka a podnikateľka Natachi Onwuamaegbuová. Vo videu publikovanom na jej instagramovom účte predstavuje históriu, ktorá stojí za jej novým podnikateľským počinom. Onwuamaegbuová sa v roku 2022 vydala na trh Kenyatta, aby vyspovedala miestne pracovníčky s vlasmi, či ich pre nich práca na trhu ekonomickým vyslobodením, alebo naopak pastvou. Po týchto rozhovoroch sa rozhodla pre vytvorenie aplikácie, ktorá by majiteľkám salónov pomohla k novej klientele.
Ženy uvádzajú, že ich podnikanie sa začalo dariť po tom, čo Onwuamaegbuová zdieľala ich príbehy na Instagrame alebo na svojom blogu. "Kým som stretla Natachi, musela som čakať, či sa klienti objavia. Teraz som šťastná. Mám aplikáciu, vďaka čomu mám viac zákazníčok, "uviedla vo videu jedna z pracovníčok s vlasmi.
Sama Onwuamaegbuová uviedla, že si uvedomila. že "nemusíte byť super zbehlí v instagrame a sociálnych médiách, aby ste mohli získať prístup k širšiemu okruhu zákazníkov". Pre ženy tak vytvára rovnejšie podmienky na pracovnom trhu.
Kenské ženy majú menej spoľahlivý prístup k internetu ako muži a nižšiu úroveň vzdelania, čo vedie k tomu, že vykazujú nižšiu digitálnu gramotnosť, uvádza správa Medzinárodnej organizácie práce z roku 2023.
Platí to aj pre niektoré pracovníčky s vlasmi, ktoré nemajú spoľahlivé pripojenie na internet a nevedia dostatočne používať aplikáciu, preto im Onwuamaegbuová vždy zavolá, aby potvrdila objednávku. Zatiaľ sa zaregistrovalo 180 zákazníčok a okolo 100 pracovníčok vlasmi. Ďalšie čakajú, aby sa mohli zaregistrovať, pretože Onwuamaegbuová sa snaží aplikáciu rozširovať postupne.
Odborníci varujú, že v krajine chýbajú zákony, ktoré by gig ekonomiku regulovali. "Treba zaviesť nejakú právnu ochranu pre ľudí pohybujúcich sa v gig ekonomike," povedala výskumníčka Kutoma Wakunumaová. "Tieto politiky sa však vytvárajú pomaly," dodala.
Avšak pracovníčky s vlasmi si aplikáciu pochvaľujú a výhody z nej plynúce prevažujú nad rizikami.
"Na tejto aplikácii je všetko výhodné - ceny, štýl, potreby klientov," povedala Esther Mulandiová, ktorá obratne zaplietla copy jednej zákazníčke.
Aj zákazníčky sú spokojné. "Copy som si nechávala robiť celý svoj život. Symbolizujú pre mňa moje černošstvo, môj africký pôvod. Teraz si môžem nechať zapliesť vlasy z pohodlia svojho domova. My, černošky, si zaslúžime komfort rovnako ako ktokoľvek iný, "povedala jedna z klientiek.