Americké akcie dnes oslabili, k ich poklesu veľkou mierou prispeli technologické spoločnosti. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,90 percenta a zakončil obchodovanie na 41.763,46 bodu.
Širší index S&P 500 klesol o 1,86 percenta na 5705,45 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa prepadol o 2,76 percenta na 18 095,15 bodu.
Výrazne oslabili napríklad akcie softvérovej spoločnosti Microsoft a internetovej firmy Meta Platforms. Štvrťročné výsledky oboch podnikov síce prekonali očakávania analytikov, firmy však poukázali na rast nákladov súvisiacich s umelou inteligenciou, ktorý by mohol mať negatívny vplyv na ich ziskovosť. Akcie spoločnosti Microsoft oslabili o zhruba šesť percent a akcie firmy Meta o zhruba štyri percentá.
Akcie prevádzkovateľa alternatívnej taxislužby Uber kvôli neuspokojivému výhľadu pre štvrtý štvrťrok klesli o viac ako deväť percent. Akcie kozmetickej spoločnosti Estée Lauder sa prepadli dokonca o takmer 21 percent. Firma dnes pre spomaľovanie dopytu po luxusných kozmetických výrobkoch na veľkých trhoch, ako je napríklad Čína, stiahla svoj odhad tržieb a zisku na budúci rok. Zároveň oznámila výrazné zníženie dividendy.
Na devízovom trhu dnes americký dolár mierne oslaboval voči euru. Investori teraz čakajú na nové údaje o ekonomike Spojených štátov a na blížiace sa rozhodnutie americkej centrálnej banky o nastavení úrokových sadzieb. Jednotná európska mena si okolo 21:00 nášho času pripisovala zhruba 0,2 percenta a pohybovala sa v blízkosti 1,0880 dolára.
Americké ministerstvo práce v piatok zverejní správu o októbrovom vývoji tvorby pracovných miest a miery nezamestnanosti v Spojených štátoch. Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters predpokladajú, že americká ekonomika v októbri vytvorila 113-tisíc pracovných miest. Číslo by však nakoniec mohlo byť nižšie, a to v dôsledku nedávnych hurikánov, upozorňuje Reuters. V septembri v USA vzniklo 254-tisíc pracovných miest a miera nezamestnanosti klesla o desatinu percentuálneho bodu na 4,1 percenta.
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že Fed na budúci týždeň zníži svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 4,50 až 4,75 percenta. V septembri centrálna banka prikročila k prvému zníženiu úrokov za viac ako štyri roky, keď svoju základnú sadzbu zredukovala o pol percentuálneho bodu.
Do popredia záujmu investorov sa dostáva tiež súboj kandidátov na prezidenta USA, demokratky Kamaly Harrisovej a republikána Donalda Trumpa. Voľby sa konajú 5. novembra a prieskumy zatiaľ nie sú jednoznačné