Nemecko v reakcii na popravu odporcu iránskej vlády Džamšída Šármahda rozhodlo o uzavretí všetkých troch iránskych generálnych konzulátov v krajine.
Informovala o tom na tlačovej konferencii nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Šármahd mal nemecké aj iránske občianstvo, o jeho poprave informoval Teherán v pondelok.
Iránske veľvyslanectvo v Berlíne zostane otvorené, opatrenie sa týka generálnych konzulátov vo Frankfurte nad Mohanom, Hamburgu a Mníchove. Dotkne sa podľa ministerstva zahraničia 32 iránskych konzulárnych úradníkov, ktorí prídu o právo zdržiavať sa v Nemecku a budú musieť krajinu opustiť, pokiaľ nemajú tiež nemecké občianstvo.
V Nemecku žije asi 300-tisíc iránskych občanov, postarať sa o nich v prípade potreby teraz bude musieť veľvyslanectvo v Berlíne.
Veľvyslanca v súčasnosti Irán na ambasáde nemá - ten doterajší v rámci pravidelného striedania Nemecko opustil, jeho nástupca zatiaľ nepricestoval. Podľa DPA je krajne nepravdepodobné, že by Teherán teraz nového veľvyslanca do Berlína poslal.
Baerbocková na tlačovej konferencii v New Yorku povedala, že vzťahy Nemecka a Iránu klesli na nové dno. Režim islamskej republiky podľa nej pozná len vydieranie, hrozby a násilie. "Vieme však, že existuje aj iný Irán," dodala zjavne s odkazom na opozičné sily v krajine aj exile.
Podľa agentúry DPA je reakcia na Sharmahdovu popravu tvrdšia, než sa očakávalo. Nemecká vláda k tomuto kroku naposledy pristúpila v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, kedy nechala uzavrieť štyri z piatich ruských generálnych konzulátov. Opatrenia pritom prijala iba 15 mesiacov po invázii, a to v máji minulého roka.
Šármahda čelil obvineniu z vedenia monarchistickej organizácie Tondar, ktorá je podľa iránskeho režimu zodpovedná za atentát z roku 2008, pri ktorom zomrelo najmenej 14 ľudí. Skupina podľa Teheránu plánovala ďalšie útoky v Iráne.
Zatknutie Šármahda "počas zložitej operácie" ohlásili iránske úrady v roku 2020. Iránske tajné služby muža zrejme uniesli v Dubaji. Na trest smrti bol odsúdený na jar minulého roka. Jeho príbuzní a známi aj organizácie obhajujúce ľudské práva odmietali obvinenia, ktoré proti nemu Irán vzniesol. V pondelok Teherán oznámil, že opozičníka popravil.
V Nemecku to vyvolalo ostrú reakciu. Kancelár Olaf Scholz to označil za škandál, predseda opozičnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedrich Merz vyzval, aby sa vláda zasadila o sprísnenie protiiránskych sankcií EÚ.
Baerbocková označila popravu za vraždu, ktorá znovu ukazuje, ako neľudský režim vládne v Teheráne. Nemecký veľvyslanec v Iráne Markus Potzel bol povolaný do vlasti na konzultácie.
Organizácia Tondar, čiže Kráľovské zhromaždenie Iránu, ktorej bol Šármahda členom, sídli v Los Angeles a usiluje sa o obnovenie monarchie, ktorú zvrhla v Iráne v roku 1979 islamská revolúcia. Organizácia prevádzkuje opozičné exilové rozhlasové a televízne stanice.