Americký dolár dnes oslabuje voči väčšine popredných svetových mien. Trhy sa dnes zamerali na údaje o zamestnanosti v súkromnom sektore Spojených štátov, ktoré boli silnejšie ako sa očakávalo, a zverejnenie britského rozpočtu.
Okolo 18: 10 nášho času dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,2 percenta na 104,09 bodu. Euro voči doláru posilňovalo o 0,4 percenta na 1,0854 dolára. Dolár k jenu oslaboval o 0,1 percenta na 153,22 JPY. Euro voči jenu rástlo o 0,3 percenta na 166,32 JPY.
Podľa správy organizácie ADP zaznamenal americký súkromný sektor v októbri prudký rast počtu zamestnancov, napriek obavám z dočasného prerušenia rastu zamestnanosti kvôli hurikánom a štrajkom. V súkromnom sektore vzniklo 233.000 pracovných miest, v septembri to bolo 159-tisíc miest. Ekonómovia v ankete agentúry Reuters čakali, že počet pracovných miest v súkromnom sektore sa zvýši o 114-tisíc.
Americké ministerstvo obchodu súčasne oznámilo, že hrubý domáci produkt USA sa v treťom štvrťroku zvýšil o 2,8 percenta. Tempo rastu sa spomalilo z troch percent v druhom štvrťroku.
"Myslím, že dynamika americkej ekonomiky vyzerá stále celkom dobre," uviedol obchodník firmy Jefferies Brad Bechtel. Upozornil, že koncom týždňa budú zverejnené ďalšie dôležité údaje, ktoré naznačia, ako by sa mohla vyvíjať menová politika centrálnej banky USA. V poslednom období štatistické údaje poukazovali na odolný trh práce a odolnú ekonomiku, čo podnietilo obchodníkov k obmedzeniu stávok na zníženie sadzieb.
Podľa analytika firmy StoneX Matta Wellera sa v súčasnosti situácia javí tak, že zníženie úrokov o štvrť percentuálneho bodu budúci mesiac je hotovou vecou. Nové správy však naznačujú, že v decembri by si Fed mohol dať v znižovaní úrokov prestávku.
Dolár aj výnosy amerických dlhopisov v posledných dňoch podporili tiež rastúce špekulácie na trhoch a pri niektorých stávkových platformách o víťazstvo republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA. Jeho colná a imigračná politika sa považuje za proinflačnú.
Britská libra ale mierne oslabuje voči doláru. Britská ministerka financií Rachel Reevesová predstavila prvý rozpočet novej labouristickej vlády, ktorý počíta s veľkým zvýšením daní. Reevesová spolu s premiérom Keirom Starmerom zopakovali potrebu tvrdých fiškálnych opatrení, ktoré by pomohli zlepšiť stav verejných financií.
Správy z Nemecka o vývoji ekonomického rastu a inflácii prinútili obchodníkov znížiť stávky na výrazné zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou v decembri. Ekonomika eurozóny potom v treťom štvrťroku vzrástla o 0,4 percenta, ekonómovia čakali zvýšenie len o 0,2 percenta, uviedla agentúra Reuters.