Podnikateľská nálada v Nemecku sa tento mesiac opäť zhoršila. Index podnikateľskej klímy, ktorý zostavuje mníchovský ekonomický inštitút Ifo, klesol už niekoľkokrát za sebou, a to na 85,4 bodu z augustových 86,6 bodu. Horšie je aj hodnotenie súčasnej situácie a očakávania do ďalších mesiacov, dodal inštitút.
Údaje vychádzajú z pravidelného prieskumu medzi zhruba deviatimi tisíckami podnikateľov a manažérmi nemeckých firiem. V auguste síce inštitút pôvodne uvádzal, že sa nálada zhoršila štvrtý mesiac za sebou, čo by znamenalo, že v septembri došlo k poklesu po piaty raz v rade.
Avšak po revízii sa ukázalo, že v máji index neklesol, iba stagnoval. To znamená, že až v septembri sa nálada zhoršila štvrtý mesiac za sebou.
Index podnikateľskej situácie, v ktorom podnikatelia a manažéri hodnotia aktuálnu situáciu vlastného podnikania, za posledný mesiac klesol o dva body na 84,4 bodu.
Index očakávaní, v ktorom podnikatelia a manažéri hodnotia výhľad ekonomiky aj vlastného podnikania na najbližších šesť mesiacov, klesol z 86,8 bodu na 86,3 bodu.
V spracovateľskom priemysle index klesol na najnižšiu úroveň od júna 2020. Ako výrazne horšie podniky v tomto odvetví hodnotí svoju aktuálnu situáciu a oveľa pesimistickejšie sú aj očakávania do najbližších mesiacov.
"Problém vidíme najmä v priemysle. Priemyselné firmy nemajú dostatok zákaziek, čo súvisí so slabým exportom do Číny aj nedostatkom investícií v Nemecku, "uviedol riaditeľ inštitútu Clemens Fuest.
Nálada sa zhoršila aj v službách a v maloobchode. Naopak, v stavebníctve sa index zvýšil. Aj tak ale zostáva v jasne záporných hodnotách.
Nemecko predstavuje pre Českú republiku najväčšieho obchodného partnera. Hrubý domáci produkt krajiny sa v minulom roku znížil o 0,2 percenta. V druhom kvartáli ekonomika klesla o 0,1 percenta a vláda za celý rok očakáva pokles HDP o 0,2 percenta.