Novela zákona o ochrane prírody, ktorá je aktuálne druhom čítaní v parlamente, zvýši počet motorových vozidiel v chránených územiach. Taktiež môže znefunkčniť dobrovoľnú stráž prírody. Upozorňujú na to organizácie My sme les a Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Novelu v stredu odporučil schváliť výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
"Novela ráta so zrušením zákazu vjazdu motorových vozidiel do chránených území od druhého stupňa ochrany. To by umožnilo nekontrolovaný pohyb motocyklov, štvorkoliek, snežných skútrov a ďalších vozidiel v oblastiach európskeho a medzinárodného významu," tvrdí WWF s tým, že to predstavuje ohrozenie vzácnych biotopov a živočíchov.
Prijatím tejto novely by sa zákon o ochrane prírody a krajiny podľa WWF stal slabším ako zákon o lesoch. "Takže zatiaľ čo v lese, ktorý nie je chráneným územím, by sme nemohli jazdiť autom, štvorkolkou či inými motorovými vozidlami mimo vyznačenej trasy, po vstupe do chráneného územia by to naopak bolo možné," vysvetlili.
Iniciatíva My sme les s návrhom novely nesúhlasí. Poukazuje na to, že dobrovoľný strážca prírody bude môcť vykonávať svoje oprávnenia len na pozemku v jeho osobnom vlastníctve. To podľa nej prakticky znemožní vykonávanie ich činnosti. "Takisto popiera fakt, že strážcovia svoju činnosť vykonávajú vo verejnom záujme, pričom pre ochranu prírody obetujú nielen svoj čas, ale často riskujú aj svoje zdravie," skonštatoval My sme les. Novela bude mať podľa nich priamy vplyv na zvýšenie priestupkov a trestných činov páchaných na životnom prostredí, ktoré nebude mať kto v teréne odhaľovať.
Parlamentný výbor tiež schválil aj pozmeňujúci návrh k novele, ktorý podľa iniciatívy umožní výstavbu v chránených územiach aj bez súhlasného stanoviska orgánu ochrany prírody. Pre povolenie navrhovanej činnosti v oblasti stavebníctva, prípadne lesného hospodárenia v chránených územiach, bude stačiť, ak sa orgán ochrany prírody nestihne k zámeru vyjadriť, uviedol My sme les. "Takéto zásadné oslabenie postavenia orgánov ochrany prírody v povoľovacích procesoch, bez odbornej diskusie, ide proti základnému princípu zákona o ochrane prírody a krajiny. Navyše, je v rozpore s legislatívou Európskej únie, za čo môžu Slovensku hroziť sankcie zo strany Únie," upozornil Svetový fond na ochranu prírody.
Novelu zákona o ochrane prírody a krajiny predložili v parlamente poslanci za SNS Andreja Danko, Milana Garaj, Dagmar Kramplová, Adam Lučanský a nezaradený poslanec Rudolf Huliak. Do druhého čítania ju plénum posunulo na septembrovej schôdzi.