Nemecko očakáva od izraelskej vlády, že vysvetlí každý incident, ktorý sa týka mierových jednotiek OSN (UNIFIL) v Libanone. Vyzvalo ju tiež na vysvetlenie nedeľného zničenia pozorovacej veže a plota pri stanovišti mierových síl, uviedla na pravidelnej tlačovej konferencii hovorkyňa ministerstva zahraničia.
Podľa UNIFIL v nedeľu buldozér izraelskej armády "zámerne" zbúral pozorovaciu vežu a plot pri stanovišti mierovej misie v libanonskej dedine Marvahín neďaleko izraelských hraníc. Incident podľa hovorkyne nemeckej diplomacie v Berlíne vyvolal "veľké znepokojenie".
Jednotky OSN sa tento mesiac stali podľa svojho tvrdenia terčom ostreľovania izraelskou armádou a niekoľko ich príslušníkov bolo zranených. Predminulý týždeň misia oznámila, že dva izraelské tanky prerazili bránu na jednej zo základní UNIFIL; izraelská armáda tvrdí, že sa to stalo neúmyselne.
Incidenty vyvolali silnú medzinárodnú kritiku. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovane vyzval mierové jednotky v južnom Libanone, aby sa presunuli z niektorých oblastí blízko izraelských hraníc, a obvinil libanonské hnutie Hizballáh, že pri svojich cezhraničných útokoch na Izrael zneužíva pozície UNIFIL ako štít.
Podľa rezolúcie OSN č. 1701, ktorá v auguste 2006 ukončila mesačnú vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom, môže v južnom Libanone pri hraniciach s Izraelom operovať len libanonská armáda a mierové jednotky OSN. Rezolúciu ale dlhodobo porušuje Hizballáh, ktorý z tejto oblasti ostreľova sever Izraela, a od 1. októbra ju porušuje aj Izrael, ktorý popri intenzívnych vzdušných úderoch proti pozíciám Hizballáhu v ten deň začal na libanonskom území tiež pozemnú operáciu.
V rámci misie UNIFIL slúži vyše 10-tisíc vojakov. Najväčšie kontingenty majú s viac ako 1000 vojakmi Indonézia a Taliansko, nasledujú India či Malajzia.