StoryEditor

Spotreba zemného plynu na Slovensku výrazne vzrástla, vracia sa k predpandemickým číslam

17.10.2024, 15:06
Autor:
TASRTASR

Napriek zvýšenému odberu sa darilo zvyšovať zásoby plynu v slovenských zásobníkoch. Tie sú v súčasnosti naplnené na 96,16 percenta.

Spotreba zemného plynu v 3. štvrťroku vzrástla medziročne takmer o štvrtinu a postupne sa vracia na hodnoty pred pandémiou. Domácnosti, inštitúcie a firmy odobrali od júla do septembra tohto roku spolu 6,66 terawatthodiny (TWh) plynu, z čoho mali najvyšší podiel na úrovni 5,56 TWh veľkoodberatelia. Vyplýva to z aktuálnych údajov zverejnených spoločnosťou SPP-distribúcia.

image

Firmy odviedli minulý rok na daniach 3,6 miliardy eur, medziročne ide o pokles. Najviac zaplatil Slovnaft

Spotreba plynu medziročne narástla o 23 percent a oproti roku 2022 o 12,8 percenta. V porovnaní s rokom 2021, keď spotrebitelia odobrali 7,96 TWh, bola však stále spotreba plynu na Slovensku o 16,7 percentanižšia. Vyššiu spotrebu, a to medziročne takmer o polovicu, zaznamenala SPP-D najmä v auguste, v septembri vzrástla spotreba plynu o 27 percent, v júli bola oproti minulému roku takmer rovnaká.

Napriek zvýšenému odberu sa darilo zvyšovať zásoby plynu v slovenských zásobníkoch. Tie sú v súčasnosti naplnené na 96,16 percenta, čo je v prepočte 35,56 TWh plynu. Priemerne sú v štátoch EÚ zásobníky naplnené na 95,01 percenta.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. jún 2026 22:06