Americké akcie dnes posilnili. Dow Jonesov index a index S&P 500 tak uzavreli na nových rekordných maximách. K rastu veľkou mierou prispeli bankové spoločnosti, ktoré ťažili z priaznivých štvrťročných výsledkov.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,97 percenta a zakončil obchodovanie na 42 863,86 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,61 percenta na 5815,03 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,33 percenta na 18.342,94 bodu.
Akcie najväčšej americkej banky JPMorgan Chase si pripísali zhruba 4,4 percenta, keďže hospodárske výsledky podniku v treťom štvrťroku prekonali očakávania analytikov.
Odhady predčili tiež výsledky menšieho konkurenta Wells Fargo, ktorého akcie posilnili o 5,6 percenta. "Mali sme tu priaznivé výsledkové správy od niektorých popredných finančných spoločností. To je dobrý začiatok výsledkovej sezóny, "uviedol analytik Evan Brown z firmy UBS Asset Management.
Akcie výrobcu elektromobilov Tesla však oslabili o takmer deväť percent. Automobilka síce predstavila dlho očakávané samoriadené taxi Cybercab, investorov však sklamalo, že šéf firmy Elon Musk neposkytol podrobnosti ohľadom harmonogramu jeho výroby a riešenia možných regulačných prekážok.
Na devízovom trhu sa dnes americký dolár držal bez výraznejších zmien voči euru. Najnovšie ekonomické údaje sú podľa analytikov v súlade s očakávaniami, že americká centrálna banka na budúci mesiac prikročí k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb. Jednotná európska mena sa okolo 22:00 nášho času predávala za 1,0935 dolára, nachádzala sa tak v tesnej blízkosti štvrtkového záveru.
Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že výrobné ceny v Spojených štátoch po augustovom náraste o 0,2 percenta zostali v septembri medzimesačne bez zmeny. Medziročné tempo rastu výrobných cien potom spomalilo na 1,8 percenta z augustových 1,9 percenta. Zverejnené údaje sú ďalším znakom poľavovania inflačných tlakov v USA.
"Finančné trhy sú spokojné, pretože nič nehovorí proti znižovaniu úrokových sadzieb. Jedinou otázkou je, ako rýchlo bude Fed sadzby znižovať, "uviedol podľa agentúry Reuters analytik Steven Englander zo spoločnosti Standard Chartered. V septembri Fed prikročil k prvému zníženiu úrokov za viac ako štyri roky, svoju základnú sadzbu zredukoval o pol percentuálneho bodu do rozpätia 4,75 až 5,00 percenta.